fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Bütçesi Nasıl Planlanır?

İnsanların hayatlarını birleştirdikleri organizasyon olan düğünler uzun bir sürecin finalidir. Belli bir birlikteliğin sonunda evliliğe karar veren gençler ailelerin birbirleri ile tanışması sonucunda biraz daha resmiyet kazandırır. Ailelerin tanışması ile kız isteme faslı gerçekleşir. Kız isteme aşamasını geçen gençler hayallerinde olan evlilik planlarını iyice düşünürken söz ve nişan aşaması gerçekleşir.

Genellikle iki aile arasında gerçekleştirilen nişanda evlilik yolunda giden çifte nişan yüzüğü takılır. Nişan yüzüğü le bağlarını daha da güçlendiren genç çift belli bir süre nişanlı olarak birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı yakalar. Eskiden beri gelen nişanlılık sürecinin asıl amacı da çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamaktır.

Düğün Planlaması

Nişan aşamasından sonra çiftler evlilik hayallerini bir adım öteye taşımanın gururu içerisinde evlilik planları kurmaya başlar. Bu planların başında ev hayali ve planı gelir. Çiftler uzun uzadıya ev bakmaya başlar. Evin güzel olması, iş yerine yakın olması, ailelerle olan uzaklığı ve en önemlisi bütçeye uygunluğu ev tutmadaki en önemli unsurlardır.

Genç çiftin planlaması gereken bir diğer unsur da düğün planlaması yapmaktır. Burada hiçbir detayı gözden kaçırmak istemeyen çiftler bu süreçteki tüm adımları dikkatle planlama yaparlar. Düğün organizasyonlarında yapılan planlamada oluşacak aksaklık bazen büyük sorunlara da neden olabiliyor.

Düğün Bütçesini Nasıl Planlanır?

Düğün Bütçesini Nasıl Planlanır?

Düğün Masrafları ve Bütçesi

Düğün planlaması yapılırken oluşabilecek masraflar ve ayrılacak bütçe de çok önemlidir. Tüm organizasyon planları bütçeye göre yapılır.

Düğün bütçesini nasıl planlanır? Sorusunun cevabı ve düğün aşamasında bütçeyi etkileyen en önemli unsurlar şunlardır;

  • Davetiye masrafı
  • Gelinlik masrafı
  • Düğün salonu masrafı
  • Düğün pastası masrafı
  • Damatlık masrafı
  • Gelin arabası süslemesi masrafı
  • Orkestra veya canlı müzik masrafı
  • Düğün yemekli ise yemek masrafı
  • Düğün fotoğrafı masrafı
  • Gelin kuaför masrafı

Yukarıda sayılan ve bütçeyi doğrudan etkileyen masraflar düğün için ayrılan bütçeden karşılanır. Düğün bütçesine göre bu masrafların birçoğu değişebiliyor. Fakat bazı masraflar değişmezken kaliteden ödün vererek masrafların azaltılması planlanabilir. Yani davetiye seçiminde çiftin beğendiği bir davetiyeyi yaptırmasının yanı sıra bütçeye uygunlu da düşünülür. Fakat davetiye düğünün olmazsa olmaz masraflarından biridir.

Ev Eşyası Bütçesi

Düğün tarihi yaklaşırken çiftlerin heyecanı artar ve kendilerini büyük ve heyecanlı bir yoğunluğun içinde bulurlar. Düğün hazırlıkları, davetiye dağıtımı, düğün salonu dizaynı, kuaför seçimi gibi onlarca işi bu kısa sürede halletmeye çalışırken bir yandan da ev eşyaları seçimini düşünürler. Ev eşyası seçimi ve alımı en az düğün organizasyonu kadar zor bir iştir. Çiftleri burada da büyük bir sınav beklemektedir.

Çünkü büyük bütçelerle alınan eşyaların sonradan değişimi gibi bir ihtimali de bulunmuyor. Tabi eşyalarda olabilecek sorunların dışında. Beyaz eşya ve mobilya seçimlerini kendi ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre alan çift bu eşyaların eve sığdırma işlemini de yapar. Daha sonra mutfak ve diğer odalarda bulunan küçük eşyaları alan çift evi dizerek düğün gününü beklemeye başlar.

Düğün Sonrası Balayı ve Tatil Bütçesi

Düğün günü bittikten sonra yeni evli çift hayatlarındaki en büyük maratonunu geride bırakmanın sevincini yaşarlar. Ailelerin tanışması ile başlayan süreç büyük zorluklar ve çabalarla geride kalmış, mutlu bir ailenin temelleri atılmıştır. Bu sürecin de büyük bir yorgunluğu oluyor.

Bu yorgunluğu ve evliliğin ilk günlerindeki heyecanını atmak isteyen yeni evli çiftler genelde bütçeleri doğrultusunda balayı tatiline çıkarlar. Evlilik gününden önce rezervasyon yapılan bir tatil köyü veya bir dağ otelinde tüm yorgunluğu atarak yeni evlerinde hayatlarına devam ederler. Bu aşama ile evlilik süreci tamamlanmış olur.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Davetiye Modelleri Nasıl Seçilir?

Davetiye Modelleri Nasıl Seçilir?En özel günlerde sizi temsil edecek detay, davetiyeler. Genelde davetiyelerde farklı renkler ve tasarımlar dikkat çeker. Sizi en iyi temsil edecek davetiye modeline karar vermek için, sunulan seçeneklere göz atmalısınız.  DAVETİYE MODELLERİNDE AYRINTILAR Bir davetiyeyi ilginç kılan ayrıntılardır. Özellikle kullanılan renkler büyük...

Düğün Davetiyesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Düğün Davetiyesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?Çiftlerin en mutlu anlarından biri düğün kararı almaları ile başlayan süreçtir. Bu karar ile birlikte çiftleri bekleyen oldukça fazla yapılması gereken hazırlıklar yer almaktadır. Bu hazırlık aşamaları zaman zaman keyifli bir şekilde sürerken, bazı hazırlık dönemleri ne yazık ki stresli ve can sıkıcı hale gelebilmektedir. Düğün...

Kaliteli Gelinlik Seçimi Rehberi

Kaliteli Gelinlik Seçimi RehberiEvlilik, çok önemli bir mefhum ve günümüzde yepyeni geleneklerle “düğün tazeleme” etkinlikleri düzenlense de; hiçbiri şüphe yok ki ilk düğün kadar değerli değil. Erkek tarafının pek de endişelenmediği yahut endişelendiğini olabildiğince belli etmemeye çalıştığı o günlerde; en çok endişeli ve tedirgin görünen...