fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Evde Kına Gecesi Nasıl Olur?

Kına gecesi eski zamanlardan günümüze kadar gelen önemli bir adettir. Düğünden önce gelin, gelinin arkadaş çevresi ve yakın akrabalar gelinin anne evinde toplanır. Kına gecesinde geline kına yakılır ve eğlenceler düzenlenir.

Günümüzde kına gecesi organizasyonları için mekanlar tutuluyor ve eğlenceler bu mekanlarda yapılıyor. Fakat evde yapılan kına geceleri daha ekonomik ve daha samimi olduğu için halâ çok sık tercih ediliyor.

Peki, evde kına gecesi nasıl olur? Evde yapılan kına geceleri genellikle 30 ve 40 kişi arasında olur. Fakat bu rakam değişebilir. Ortamın genişliğine göre misafir sayısı farklılık gösterir. Kına gecesinde sadece kızlar bulunur. Müzik eşliğinde oyunlar oynanır. Damat kına yakılırken gelir ve damadın da serçe parmağına kına yakılır.

Geline kına yakmadan önce gelinin kaynanası gelinin avucuna bir adet altın bırakır. Mutlu evliliği olan bir kişi geline kınayı yakar ve güzel temennilerde bulunur. Eğlenceler eşliğinde kına devam eder. Son olarak çerezler ve hediyelik eşyalar gelen misafirlere dağıtılır ve misafirler yolcu edilir.

Evde Kına Gecesi Hazırlıkları

Evde kına gecesi yapmayı planlayanların tüm hazırlıkları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Öncelikle kına mekanı güzelce temizlenmeli. Ardından en önemli husus oturma planıdır. Misafir sayısına uygun olacak şekilde sandalye bulmak gerekir. Bu süreçte gelinin kına elbisesinin hazır olması gerekir.

Kaftan ve bindallı kına gecelerinin olmazsa olmazlarındandır. Misafirlere dağıtılacak ikramlar da çok önemlidir. İkram olarak içecek, kuru pasta, çerez gibi seçimler yapılabilir. İkramların çeşitliliği size kalmıştır. Gelin kendi zevkine göre bir kına saçı yaptırmalı ve yakılacak kına ve kına malzemeleri önceden satın alınmalı.

Evde Kına Gecesi Süsleri Nelerdir?

Kına gecesinde evi baştan aşağıya süslemek ve ortama hoş bir ambiyans vermek gerekir. Bunun için gerekli olan tek şey süs eşyalarıdır. Peki ne gibi süs eşyalarına ihtiyaç vardır?

Gerekli süs eşyaları şunlardır:

  • Kapı ve sandalyeleri süslemek için tül kumaşlar,
  • Güzel bir kına tepsisi ve mumlar,
  • Davetliler için el mumu ve çiçekli taçlar,
  • Tef,
  • Kına evi yazan süs eşyaları,
  • Kına yelpazesi,
  • Kına gecesi için ufak hediyelik eşyalar,
  • Kına kesesi, kına kemeri, kına testisi
  • Nedime taçları ve bileklikleri

Bunlar gibi süs eşyalarının kınada mutlaka bulunması gerekir. Bu süs eşyalarını kına aksesuarları satan yerlerden alabilirsiniz. Kına gecesinde en sık tercih edilen renk kırmızıdır. Süs eşyalarını da kırmızı renklerde tercih edebilirsiniz.

Evde Kına Gecesinde Çalınacak Şarkılar

Kına gecesinde hem hüzün hem de mutluluk vardır. Bu yüzden hem ağlanır hem de göbekler atılır. Bundan dolayı şarkı seçimi oldukça önemlidir. Şarkı listesinde hem eğlenceli hem de hüzünlü şarkıların yer alması gerekir. Bu yüzden önceden müzik listesi yapılmalı. Gelin adayının müzik listesini kendi oluşturması gerekir.

Eğlenceli kına şarkıları herkesi eğlendirir. Kına türküleri ile de bu eğlenceyi dengelemek mümkündür. Özellikle kına yakılmadan önce en çok dinlenen türkü yüksek yüksek tepelere türküsüdür. Bu türkü ev kınalarının olmazsa olmazları arasında yerini alır.

Evde Kına Gecesi Fikirleri

Sıradan bir kına gecesi yapmak istemeyenler evdeki küçük organizasyonlar sayesinde bu sıradanlıktan kurtulabilir. Kına gecesi ve bekarlığa veda partisi birleştirilerek daha eğlenceli vakit geçirmek mümkündür.

Hatıra çerçeveleri, konuşma balonları ve kına eğlenceleri daha keyifli vakit geçirmeyi sağlar. Kınada yöresel danslar yapılabilir. Ayrıca karaoke gibi etkinlikler hem farklı hem de çok eğlenceli olacaktır. Bu özel gününüzde mutlaka eğlenin ve eğlendirin.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

En Güzel Düğün Hangi Ayda Olur?

En Güzel Düğün Hangi Ayda Olur?Düğün mutluluk anında yanımızda görmek istediklerimizle paylaşılan kalabalık çalgılı, yemekli eğlencelerdir. Kültürel değerler içerisinde yer alan düğün ritüeli; evliliğe adım atan çiftlerin hazırlık ve sonrası tüm etkinlikleri kapsar. Uzun bir hazırlık süreci gerektirdiği için bu süreç ortalama 15 gün öncesi başlar. Mevsimine...

Kına Gecesi İçin Popüler Şarkı Listeleri

Kına Gecesi İçin Popüler Şarkı ListeleriBiriyle tanıştınız ve gönlünüzü çaldı. Tanışmaydı, flörttü, gezmeydi derken sıra olan ise evlenmedir. Tabi evlenmek içinde bazı ön adımlar bulunuyor. Bunlardan biride tabi ki de olmazsa olmaz kına gecesi organizasyonudur. Düğün öncesi son adım olan kına gecesi gelinler için bir nevi bekarlığa veda partisidir. Kına gecesinde...

Eğlenceli Davetiye Nasıl Olur?

Eğlenceli Davetiye Nasıl Olur?Davetiye düğün, toplantı, nişan ya da büyük organizasyonlar için tasarlanan, kişileri davet alanına çağırma amacı güden yazılı, fotoğraflı ya da çeşitli figürlerden oluşan mektuplardır. Davetiye Özellikleri Nasıl Olmalıdır? Davetiyeler toplu kişilere hitap ettiği için oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu...