fbpx WHATSAPP'DAN BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İmaret Mah. 144. Sk No: 12/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Tüm Dünyadan Düğün Gelenekleri

Evlenmek için yapılan, genel olarak geleneksel yönleri de bulunan müziği, eğlencesi de olan evlenme törenine düğün adını vermekteyiz.

TÜRKİYE’DE İLGİNÇ DÜĞÜN GELENEKLERİ

Artık eskisi kadar geleneklere itibar edilmese de Anadolu’da hala ilginç düğün geleneklerini sürdüren yerler bulunmaktadır. Yazımızda ilginç düğün geleneklerinden bahsedeceğim.

TUZLU TÜRK KAHVESİ
Her genç kız, genel olarak istemesinde kahvenin içine tuz, karabiber vs. koyarak damada içirtmeye çalışmıştır.

NİKÂHTA AYAĞA BASMA
Eğer kim önce nikâhta ayağa basarsa her zaman artık onun sözü geçecektir.

GELİN HAMAMI
Gelin kız hamama götürülür ve tüm büyüklerin elleri öptürülür. Ayrıca damadın annesi de gelinin başından para dökmektedir.

AÇILMAYAN KAPI
Damatların korkulu rüyası olduğunu söyleyebiliriz. Düğün zamanı gelin tarafı kapıyı açmaz damattan para istenir damat parayı verir öyle kapı açılır.

DÜĞÜN ARABASININ ÖNÜNÜ KESME
Düğün arabasına binip düğün yerine giderken gelinle damat karşılarına mutlaka para istemek için çocuklar çıkacaktır. Düğün sahipleri de önlerine çıkan kişilere zarfta para verirler.

DÜĞÜN ÇİÇEĞİ ATMA
Gelin kız, düğünde arkası dönük olarak evlenmek isteyenlere atar. Çiçeği kapan inanca göre çabuk evlenir.

DAYAK
Düğün bittikten sonra; gelinle damat gerdek gecesi için hazırlıklara başlarlar. Ama damat odaya gireceği sıra kötü bir sürprizle karşılaşmaktadır. Damat arkadaşları tarafından dayak yer.

İLLERE GÖRE İLGİNÇ DÜĞÜN GELENEKLERİ

KONYA
Konya ilinde ilginç geleneklerden olan gelin damadın evine götürülürken mezarlıktan geçirilmesidir. Bunun nedeni de düğününü gördün ölümünü de unutma anlamına gelmesidir. Damadın arkadaşları da gerdek gecesi, bacadan mendil sarkıtarak yiyecek istemeleri de ilginç geleneklerdendir.

URFA
Takı töreni düğün sonunda gerçekleşmektedir. Eğer düğünde takı takmayabilirler varsa cumasında da takabilmektedirler. Gelinin cuması, düğünden sonraki üç cuma içinde damadın annesinin evinde gerçekleşmektedir.

SİVAS
Sivas’ta düğün masraflarının tamamı erkek tarafı karşılamaktadır. Gelinin alınacağını haber vermeye gelen kişi görevini hissettirmemelidir. Ancak yakalanırsa elleri bağlanarak boynuna tezek asılarak eşeğe ters bindirilerek tüm köyde gezdirilmektedir.

MUŞ
Düğün tıraşından sonra damat iç çamaşırlarıyla misafirlerin önüne çıkarılıp, damatlık üç defa etrafında dolaştırıldıktan sonra giydirilmektedir.

KIRKLARELİ
Düğün gününde, erkek tarafı kız evine gelini almaya gittikleri zaman yanlarında canlı tavuk götürmektedirler. Tavuk gelinin evine bırakılmaktadır. Gelinin ailesinin tavuğu istemesinin nedeni; evden bir can çıktığı için yerine başka bir can gelmesini istedikleri içindir.

KASTOMONU
Bir kız istenmeye karar verildiğinde evin en yumuşak kişisi ayakkabısını sallayarak ayağından atmaktadır. Eğer düz düşerse uğur getirecek anlamındadır.

EDİRNE
Gelin damat evine geldiğinde dışarı çıkarılıp kucağına erkek ve kız çocuğu oturtturulmaktadır. Nedeniyse; kız ve erkek çocuğu olsun diyedir. Ayrıca, akşam yemeğine gelirken konuklar kaşıklarını da yanlarında getirmektedirler.

DİYARBAKIR
Gelin damadın evinin önünde dolu testiyi kırmaktadır. Bunun nedeni; evliliklerinin su gibi yolunda gitmesi içindir. Gelin içeri girerken de ayağına post serilmektedir. Çünkü; gelin koyun gibi uysal olsun diyedir.

AYDIN
Evi olmayana kız vermiyorlar. Pazartesi günü başlayan düğünlere ön düğün, Cuma başlayanlarsa ters düğün adı verilmektedir. Ayrıca; damat gelini para, şeker, pirinç ve buğday serperek karşılamaktadır.

AFYONKARAHİSAR
Kız isteme sırasında sadece su ikram ediliyor. Kız verilirse eğer erkek tarafı cuma günü çaya davet edilmektedir.

ADANA
Kına gecesine giderken damat yolda durdurulup, yüksek bir ağaç dalına konan yumurtaları vurması bekleniyor. Vuramazsa eğer kız evi ceza vermektedir. Buna karşılık çeyiz damat evine götürülmeden önce damat tarafın birileri çeyizden yastığı kaçırmaktadır. Kız tarafı kovalıyor. Yastığı kapıp damada götüren ilk kişiye bahşiş verilmektedir.

DÜNYADA İLGİNÇ DÜĞÜN GELENEKLERİ

RUSYA
Damat düğün için gelini almadan önce gelinle ilgili sorulan sorulara cevap verir.

FRANSA
Düğün sonrası damat ve gelinin arkadaşları arda kalan içkileri bir araya getirip evlenen çifte içirmektedirler.

İSVEÇ
Düğüne gelen bir kadın misafir kırmızı giymemelidir. Çünkü, kırmızı giymesi damatla ilişkisi olduğu anlamına gelmektedir.

POLONYA
İçinde R harfi geçen aylarda olan düğünler tercih edilmektedir. Eğer bu aylarda evlenilirse mutlu olunacağına inanılmaktadır.

DANİMARKA
Gelin düğünde giyeceği kıyafeti kendi dikmez, eğer dikerse attığı her dikişin evlilikte göz yaşına sebep olacağına inanılır.

ALMANYA
Düğünden önceki gecedeki eğlencede eşya yere atılır. Gelin ve damat kırılan parçaları birlikte toplayarak etrafı temizlemelidir.

SLOVAKYA
Düğün sonrası davetliler cam eşyaları kırarlar mutlu çifte yerdeki camları temizletirler.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Sonrası Balayı İçin Öneriler

Düğün Sonrası Balayı İçin ÖnerilerDüğün sezonu açıldı! Hazır düğün sezonu açılmışken, balayı planlamalarını yapmaya başlayan pek çok müstakbel çiftin de aklında, balayında nerelere gitsek, neler yapsak gibi durumlar mevcut. Bu yazımızda bu çiftlere yardımcı olmayı planlıyoruz ve düğün sonrası balayı önerileri yazı dizimiz tam olarak bu durumlarla...

Gelinlik Diyeti: Düğünden Önce Nasıl Kilo Verilir?

Gelinlik Diyeti: Düğünden Önce Nasıl Kilo Verilir?En iyi halinizde olmak istediğiniz özel bir gün mü var? Bu şirketin partisi ya da lise arkadaşlarınızla hazırladığınız bir parti olabilir, gelinlik diyeti, hedefinize ulaşmanızı sağlayacak. Bu diyet, o büyük gün gelene kadar zayıflamanıza ve o gün harika görünmenize yardımcı olacak. Gelinlik Diyeti Nedir? Gelinlik diyeti,...

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?Düğün organizasyonu çok kapsamlı olan organizasyonlardandır. Çok fazla detay bulunması gelin ve damat adayları için kafa karışıklığı yaratabilmektedir. Bu noktada düğün organizasyonları için özel olarak hizmet veren firmalardan yararlanılması mümkündür. Fakat bu tarz ekstra ücretler ödemek istemeyen ve her şeyi kendi yapmak...