fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Aşama Aşama Söz – Nişan Hazırlıkları

Gençler evlenmeye karar verdiklerinde öncelik olarak evlilik teklifinin ardından söz ve nişan hazırlıklarına başlarlar. Evlilik teklifinin ardından öncelik olarak aileler tanışıp birbirlerini tanıma imkânı bulurlar. Erkek tarafı kız tarafına tanışmak için gideceklerini söylerler. Ailelerde tanıştıktan sonra bir problem olmaz ise kızı istemek için gün belirlerler.

Gün belirlendikten sonra erkek tarafı kız tarafına gelerek kızlarını oğullarına münasip gördüklerini ve istediklerini dile getirirler. Kız tarafı da münasip görürlerse sözlenmelerin de bir sakınca görmezler ise sözlenmelerine karar verirler. Sonra söz için aileler neler gerekli olduğunu konuşup anlaşırlar. Söz için alışveriş günü ve sözün nerede yapılacağına dair fikir alışverişinde bulunurlar.

Söz Hazırlıkları

Çiftlerin en çok bekledikleri, hayatlarının ilk adımlarını atacakları şey sözdür. Öncelikle aileler söz tarihini belirlerler. Belirledikten sonra nerede yapılacağı görüşülür. Bazı yörelerde kız evinde aileler arasında söz kesilir. Bazı yörelerde ise salon tutulup büyük organizasyon yapılır. Erkek tarafı söz çiçeğini ve çikolatasını hazırlar. Söz çiçeği çok özenli olmalıdır. Genellikle canlı güller tercih edilmektedir. Çiftler sonra yüzüklerini seçmeye giderler.

Karar verip aldıktan sonra gelinin ve damadın sözde giyecekleri kıyafetler seçilip alınır. Sözde gelin sade ve şık bir kıyafet tercih etmelidir. Gelin için önemli konulardan biride bu özel günde saç ve makyaj modeline karar vermesidir. Hepsi hal olduktan sonra söz masasını süslemeye gelinir. Söz masası sade ve şık görünümüyle göz kamaştırır. İkramlıklar ve söz pastası da hazırlandıktan sonra erkek tarafı çiçeğini ve çikolatasını alıp kız evine tekrar gelip kızı istedikten sonra söz kesilir. Böylelikle evliliğin ilk adımı atılmış olur.

Nişan Hazırlıkları

Söz kesmenin ardından nişan tarihine karar verilir. Söz kesiminde tecrübe kazanıldığı için nişan hazırlıkları daha kolay geçer. Nişan yapmak istenilen mekâna da karar verildikten sonra nişan için alınacakların listesi yapılır.

Adım adım nişan hazırlıkları şu şekildedir;

  • Nişan tarihi belirlenir.
  • Nişanın nerede yapılacağına dair mekân belirlenir.
  • Nişan için çiftler nişan yüzüklerini alırlar.
  • Nişan için geline nişan elbisesi ve damada takımlık alınır.
  • Mekân için süslemeler, aksesuarlar seçilir.
  • Nişan pastası modeli seçilir.
  • Nişan için kuru pasta ve meyve suyu alınır.
  • Nişan tepsisi seçilir.
  • Hediyelikler seçilir.
  • Nişanda takılacak takılar alınır.

Böylelikle bu hazırlıklar listelendikten sonra uygulamaya konulur. Seçilen mekân nişan tarihi günü süslenilir. Seçilen nişan pastası yapılır. İkramlıklarda masaya yerleşir. Gelin ve damadın kuaför ve dış mekân fotoğraf çekimi bittikten sonra salona gelirler.

Yüzükleri takılır. Nişan tepsisini gelinin kız kardeşi tutar. Yüzükler takıldıktan sonra takı merasimi yapılır. Ardından hediyelikler gösterilir. Erkek tarafının geline aldıkları hediyelikler gösterilir. Bu güzel sonda burada biter. Evliliğin ikinci adımı da bittikten sonra en zor olan düğün hazırlıklarına başlanılır.

Düğün Hazırlıkları

Söz ve nişanın ardından sıra düğüne gelir. Aileler düğün gününe karar verirler. Ardından düğün için mekân seçilir. Davetiye seçimi yapılır. Düğün pastasına karar verilir. Düğün alışverişi için kız tarafı ve erkek tarafı alışverişe giderler. Gelin özenle gelinliğini seçerken damatta damatlığını seçer.

Erkek tarafı ve kız tarafı da düğünde takacakları takıları alırlar. Kendilerine de kıyafet alışverişin de bulunurlar. Düğün günü geldiğinde damat arabası süslenilir. Gelin ve damat kuaföre giderler. Ardından fotoğraf çekiminden sonra düğün başlar. Resmi nikâhları kıyılır. Böylelikle mutlu evliliğin adımı atılmış olunur. Böylelikle aşama aşama söz-nişan ve düğün hazırlıkları bitmiş olur.

Düğün Yapmanın Önemi Nedir?

Toplum hayatında önemli yeri olan evlenmenin gayrimeşru birleşmelerden ayırmak için evlilik yapılır. Zinadan uzak hukuki bir süreç altında yapılandır.

Söz, nişan ve düğün hazırlıkları için seçilen davetiyelerin önemi büyüktür. Davetiye seçiminde mert davetiye web sitesini tercih edebilirsiniz. Söze, nişana ve düğüne uygun her çeşit davetiye mevcuttur.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

Düğün Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?Düğün, çiftlerin hayatlarını birleştirdikleri özel bir gündür. Her çift düğünde mükemmel olmak ister. Kusursuz görünmek için de düğün öncesinde birtakım hazırlıklar yaparlar. Yapılan bu hazırlıklarından biri de cilt bakımıdır. Cilt bakımı, düğün öncesi yapılan hazırlıkların başında gelir. Özellikle de gelin...

Düğün Hazırlıklarına Ne Zaman Başlamalıyız?

Düğün Hazırlıklarına Ne Zaman Başlamalıyız?Çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri düğün hazırlıklarına ne zaman başlamalıyız? Bu sorunun cevabını şöyle açıklayabiliriz. Düğün hazırlıkları çiftler evlenme kararı aldıktan sonra düğün hazırlıklarına başlanılır. Söz ve nişan bittikten sonra düğüne 2 ay öncesinden hazırlıklara başlanmalıdır....

SEDEF SÜNNET-6234

SEDEF SÜNNET-6234DAVETİYE ÖZELLİKLERİ ...


Parse error: syntax error, unexpected '?' in /home/mertdavetiye/public_html/wp-content/plugins/official-facebook-pixel/core/FacebookServerSideEvent.php on line 94