fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Evlilik Hazırlıkları Listesi

Aile kurmak için atılan en büyük adımlardan birisi de evliliktir. Geleneksel bir evlilik süreci için belirlenmiş olan evlilik hazırlıkları adımlarını birebir takip etmeniz gerekmektedir. Peki, bu evlilik hazırlıkları nelerdir? Birden çok hazırlık aşaması olan bu konuyu inceliyor olacağız.

Evlilik Teklifi

Evlilik iki kişinin vermiş olduğu bir karar olsa da teklif kısmı erkeği ilgilendiren bir konudur. Bu evlilik teklifinin en önemli detaylarından birisi tektaş yüzük olmaktadır.

Her genç kızın hayalleri arasında olan bu yüzükler alınmadan önce, iyice araştırılmalı ve eşiniz olacak kişinin zevkine göre alınmalıdır.

Alacağınız yüzüğün kesiminden tutun da parlaklığına kadar bir çok detayına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evlenme Teklifi Konsepti

Yüzük seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Yüzük seçimleri yapıldıktan sonra, nasıl bir yerde nasıl bir organizasyonla evlilik teklifi yapacağınıza çok iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bu organizasyonda çok özenli olmalısınız ve aynı zamanda sevdiğiniz insanın da hayranlığını kazanmalısınız.

Bazı kişiler çok ilginç kimsede olmayan evlilik teklifleri tercih ederken, bazı kişilerde çok şık bir restoranda yemek eşliğinde sevdikleri insana evlenme teklifi edebilmektedir. Bu konu aynı zamanda evlilik hazırlıkları nelerdir? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesidir.

Kız İsteme Ve Söz Hazırlıkları

Birçok kişi yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşamalardan geçtikten sonra kız isteme ve söz hazırlıkları kısmında yapılması gerekli olan hazırlıklara başlamak ister. Bazı kişiler kız istemeyi, sözü ve nişanı ayrı ayrı yapmayı tercih etse de, bazı kişilerde kız isteme, söz ve nişanı bir arada yapmaktadır. Bu kişilerin tamamen özgür iradelerine ve tercihlerine göre değişiklik göstermektedir.

Gelenekleri ve Adetleri Öğrenin

Birbirini tanımayan ve yeni tanışma olan böyle bir süreçte hem kız tarafı için hem de erkek tarafı için gergin ve heyecanlı anlar yaşanabilmektedir. Her kültürün kendine özgü bir kız isteme adeti bulunmakta. Bu adetler bölgelere ülkelere ve illere göre değişiklik göstermektedir.

İsteme töreninin geleneksel bir şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız birbirinizin kültürlerini, gelenek ve göreneklerini öğrenin. Fakat bu kültürel değişiklikler ne kadar olursa olsun değişmez iki unsur vardır. Çiçek ve çikolata, isteme törenlerinin vazgeçilmez bir parçası olmaktadır.

Nişan Hazırlıkları

Nişan gününüz yaklaşıyor ve siz ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz.

8 aşamadan oluşan nişan hazırlıklarını şu şekilde inceleyebiliriz;

 • Nişan Mekanı
 • Nişan Konsepti ve Süslemeler
 • Nişan Pastası
 • Nişan Yüzükleri
 • Nişan Tepsisi
 • Nişan Bohçası
 • Nişan Elbisesi
 • Nişan Saçı

Hepsi birbiri ile bağlantılı bu 8 madde kusursuz bir nişanın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Nişan yapacağınız mekandan tutun nişan saçınıza ve makyajınıza kadar herkes tarafından ilgi göreceğiniz bu organizasyonda kusursuz olmak her gelin adayının hakkı. Bu sebeple iyi yapılmış bir organizasyon her zaman işinizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

Çeyiz Hazırlıkları

Birbirini seven iki çiftin evlenmesi ile sonuçlanacak olan bu süreçte her şeye sıfırdan başlamak ve tüm ihtiyaçları sıfırdan gözden geçirmek gerekiyor. Bu aşamanın en önemli faktörlerden birisi de çeyiz alışverişidir. İhtiyaçlarınıza uygun bir çeyiz listesi hazırlamak, mutfak gereçleri, beyaz eşya ve mobilya konusunda daha kararlı ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Bazı geleneklerde çeyiz eşyalarının bir kısmını kız tarafı bir kısmını erkek tarafı alsa da, bazı geleneklerde de her iki kişinin ortak harcaması ile alışveriş yapılabilmektedir. Bu aşamada önemli olan şeylerden birisi de çeyize ne kadarlık bir bütçe ayırdığınız konusudur.

Düğün Hazırlıkları

Tüm her şey bitti ve sıra kına geceniz ve düğün hazırlıklarınızda.

Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nikah İşlemleri
 • Nikah Elbisesi
 • Nikah Şekeri
 • Davetli Listesi
 • Düğün Davetiyesi
 • Düğün Mekanı
 • Düğün Konsepti
 • Gelinlik, gelin ayakkabısı ve çiçeği
 • Gelin saçı, makyajı, duvak ve taç
 • Düğün Müzikleri
 • Fotoğraf Çekimi

Tüm bu işlemlerle kusursuz bir düğüne sahip olabilirsiniz Bu aşamadan sonra ise balayı hazırlıklarına başlayabilir ve tüm bu sürecin yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Konsepti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün Konsepti Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerSon yıllarda birçok kişi düğün planlaması yaparken sıradanlıktan uzak, farklı ve özgün konseptler seçmeye çalıştığını görmekteyiz. Artık birçok kişi, düğün planlamalarını bu alanda profesyonelleşmiş organizasyon firmalarına yükleyerek özgün konseptler oluşturmaya gitmekte. Kendi konseptlerini belirlemek isteyen kişiler...

Sünnet Davetiyesinin Özellikleri Nelerdir?

Sünnet Davetiyesinin Özellikleri Nelerdir? Düğün davetlerinde olduğu gibi sünnet düğünlerine özel davetiye hazırlanır. Davetin içeriğine göre bilgi mesajları yazılarak, gelmesi istenilen konuklara gönderilir. Sünnet organizasyonu, düğün olarak da kutlanabilir, kişisel tercihe göre mevlüt olarak da kutlanabilir. Kimi sünnet düğünlerinde kına gecesi yapılır. Sünnet...

Kına Gecesinden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar

Kına Gecesinden Önce Yapılması Gereken HazırlıklarDüğün yapmak; evlilik kararı almış olan iki insan için, hem ilişkilerini resmiyete dökmek, hem de en anlamlı ve en özel etkinliklerden birisidir. Böylesine özel bir günde, yapılan hazırlıklar da elbette buna göre olacak. Fakat bunun yanında; düğünden önce de yapılan bir organizasyon var, kına gecesi. Deyim yerindeyse ”...