fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Alışverişi İpuçları ve Nasıl Yapılır Fikirleri

Evlenen çiftler evini, düğününü, kınasını ve nişanı gibi benzer durumlarını en iyi şekilde yapmak isterler. Bu süreç biraz sıkıntılı olmuş olsa da yine güzel zamanlardandır. Sevdiği insanla en güzel zamanları yaklaşınca bir düğün alışverişi sarmaktadır.

Türk kültüründe adetlerden oluşmaktadır bu düğün hazırlıklarını da etkilemektedir. Ömür boyu unutmayacağı özel gününün en iyi şekilde olmasını isterler. Düğün alışverişinde mutlu güzel geçmesi için uğraşırlar.

Düğün alışverişi evlenen çiftler için en önemli noktadır. Düğün alışverişinde mutsuzluklar yaşansa da önemli zamanlardandır. Dikkatli ve planlı bir şekilde yapılırsa sıkıntı yaşanmamaktadır. Düğün alışverişi nasıl yapılır? Nerelere dikkat edilir? Neler alınır? Bunlar düğün zamanında kullanılan en çok sorulardandır.

Düğün Alışverişi Nasıl Olur?

Her evlenen çiftin başından düğün alışverişi nasıl yapılır Sorusu geçmektedir. Her çift bu süreci güzel ve en iyi şekilde geçirmek isterler. Düğün alışverişi nasıl yapılır?

Düğün alışverişi ilk önce planlanır. Planlandıktan sonra gün belirlenir ve belirlenen kişilerle alışverişe çıkılır. İlk önce evin eşyaları bakılmaktadır. Ev eşyaları mobilyacılar gezilerek alınır. Daha sonra diğer eşyalarda alınmaktadır.

Kız tarafı kendine düşen tarafı, erkek tarafı da kendine düşen tarafları almaktadır. Tabii ki bu süreçte birçok sıkıntı da yaşanılmaktadır. Genellikle düğün alışverişinde sıkıntı çıktığı için artık normal bakılmaktadır.

Düğün için gerekli olan malzemeler ve gelinlik damatlıkta alınmaktadır. Kuaförler tutulur, düğün salonları tutulur. Düğün alışverişi bazen 1 hafta bazen de 1 ay bile sürdüğü olmaktadır. Bu çiftlerin beğenmesine ne kadar çok yer gezdiğiyle değişmektedir. Davetiyeler beğenilir ve bastırılır.

Düğün Alışverişinde Yapılması Gerekenler

Düğün alışverişi nasıl yapılır Sorusu hafife alınacak bir soru değildir. Bu süreçte yapılması gerekenler vardır.

 • İlk önce plan ve araştırma yapılmalıdır.
 • Alınacakların ve yapılacakların listesi oluşturulmalıdır.
 • Davet edilecek kişilerin listesi oluşturulmalıdır.
 • Alışverişte harcanacak miktar belirlenmelidir.
 • Düğün salonu ve düğün yapılacak yerler bulunmalıdır daha sonra karar verilmelidir.
 • Uzman kişilerden de yardım alınabilir.
 • Gelinlik ve damatlık için bütçe ayrılmalıdır.
 • Alışverişe gidilecek yerle ve gidecek kişi ayarlanmalıdır.
 • Alışverişe çıkıldığında kız tarafı ve erkek tarafı bohçalarını ona göre almalıdır.

Düğün Alışverişin Yapılan Yanlışlar

Düğün alışverişi bazı durumlarda stresli bir ortama dönüşebiliyor. Düğün alışverişi nasıl yapılır Bu konu da bilgisi olmayan kişiler yanlış yapmak zorunda kalıyor.

Bu yanlışlar şöyledir:

 • Düğün alışverişinin son güne bırakılması.
 • Düğünde alınacakların listesi yapılmaması.
 • Alışverişe fazla kişinin götürülmesi ve o kişilerin alışverişte sıkıntı çıkarması.
 • Düğün alışverişinin tek başına yapılması.
 • Davetli listesi yapmadan düğün alışverişine başlanması.
 • Vücuda uygun olmayan kıyafetlerin geçilmesi.
 • Belirlenen düğün bütçesinin aşılması.
 • Düğünde olacak şeylerin listesinin en son güne bırakılması.
 • Yolunda gitmeyen şeyler için çiftlerin birbirine sıkıntı çıkarması.

Düğün Alışverişinde Kız Tarafı

Düğünde kız ve erkek tarafı diye ayrılmaktadır. Düğün alışverişi nasıl yapılır Derken kız ve erkek tarafı ne alması gerekir. Bu da önemli noktalardandır. Genellikle kız tarafı yatak odası alınır diye bilinmektedir. Fakat beyaz eşyayı alanda olmaktadır.

Bu biraz kişiye de kalmaktadır. Tabii ki olmazsa olmazı erkek bohçasıdır. Kız tarafı erkek tarafına bohça alışverişine çıkmaktadır. Damadın ihtiyaçlarını almaktadır. Bu terlik, iç çamaşır, pijama takımı, kişisel ihtiyaçlar, damatlık, saat vb. şeyler alınmaktadır.

Düğün Alışverişinde Erkek Tarafı

Düğünde büyük pay erkek tarafına düşmektedir. Düğün alışverişi nasıl yapılır Sorusunun ağır tarafıdır erkek tarafı. Evin eşyalarını, düğünün yerini, gelinliği vb. birçok şeyi erkek tarafı üstlenmektedir.

Tabii ki takılarda damat tarafının olmazsa olmazı durumundadır. Gelin bohçası da yapılmaktadır. Bohçada iç çamaşır, kıyafet, pijama takımı, takı, kişisel ihtiyaçlar vb. gibi şeyler bulunmaktadır.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

SEDEF SÜNNET-6186

SEDEF SÜNNET-6186DAVETİYE ÖZELLİKLERİ ...

Nikâh Hazırlıkları Nelerdir?

Nikâh Hazırlıkları Nelerdir?Nikâh başvurusu için bazı gerekli evraklar mevcuttur. Resmi prosedürler her ne kadar sıkıcı bir konumda olsa da ancak yapılması şart olan gereken işlemler olarak karşımıza çıkar. Dilerseniz ilk önce resmi nikah hazırlıkları nelerdir? Sorusu doğrultusunda gerekli olan belgeler nelerdir bunları inceleyelim. Sonrasında ise bu belgelerin...

Düğün Öncesinde Yapılması Gereken Saç Bakımları

Düğün Öncesinde Yapılması Gereken Saç BakımlarıYaz ya da kış fark etmeksizin düğün hazırlıkları, kaldıkları yerden pek çok çift için devam ediyor. Hem ailelerin hem de bireylerin şüphe yok ki oldukça heyecanlı bir süreçte geçirdikleri bu hazırlıklarda kadınlar için en önemli olaylardan bir tanesi, saç meselesi. Bakıldığında, saçın bakımı ve benzeri uğraşlar için...