fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?

Düğünlerde oturma planı, bu büyük güne kendini hazırlayan gelin ve damadın en yakınları için bazen hayati bir konu olabilir. Çiftlerin en güzel günü olan düğün günü hazırlıkları arasında düğün oturma planı nasıl belirlenir? Maddesi çiftler için hem önemlidir hem de biraz zor olabilir. Fakat dikkatli olunarak oturma düzenine uyularak bu işi en iyi şekilde yapabilirler. Bu süreçte çiftlerin istediği oturma planı önemlidir.

Ailelerini, arkadaşlarını hangi masa da görmek istiyorsa o masa ayarlanır. Bu oturma planında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır bu noktalar önemsenmelidir. Eğer sorunsuz bir masa planı yapılması için kurallara uygun planlı davranarak iyi bir oturma planı yapılabilir.

Düğünde Oturma Planı Nasıl Yapılır?

Düğünde oturma planı nasıl belirlenir? Çiftler için önemlidir. Hatta büyük bir problem demektir. Ama planlı bir şekilde yapıldığında hiçte zor olmayabilir.

 • İlk olarak oturma planı ayarlamak için düğün mekanını onaylanmalıdır ve hangi oturma düzeni masalarını seçeceği belirlenmelidir.
 • İkinci aşmada ise tüm davetliler eklenmelidir. Bilgisayar üzerinden yapıldığı zaman daha koyladır. Gruplara ayrılmada daha kolay olacaktır.
 • Üçüncü olarak katılmayacakları ve çağırılmada emin olunmayan kişiler için yedek liste yapılmalıdır.
 • Dördüncü ise akrabalar ve arkadaş gruplarını bir masalara toplanmasıdır.

Düğünde Oturma Planında Masa İsimlendirme

Düğün oturma planı nasıl belirlenir? Bunun için uygun olan madde masaların isimlendirilmesidir. Bu biraz karmaşık gözüküyor olsa da aslında masa düzeni için olmazsa olmazıdır. İlk önce akrabalardan başlanmalıdır. Akrabaları ailesiyle birlikte soy ismi yazılan masaya oturtulmalıdır.

Arkadaşlar ise aynı ortamda tanışılanlar için bir isim bulunmalıdır ve aynı masaya oturtulmalıdır. Diğer kişilerinde isim bulunarak masaların üzerinde bırakılır ve gelen misafirlere girişte masaları hakkında bilgi verilmelidir. Misafirler kendilerine ait olan masayı bulup oturur. Düğünde masa isimlendirmek kolaylık sağlayacaktır.

Düğünde Oturma Planında Kim Kiminle Oturmalıdır?

Düğün oturma planı nasıl belirlenir? Sorusunda kim kiminle oturmalı en önemli noktadır. Birbiriyle iyi olmayan insanların bir araya gelmesi pekte iyi olmaz. Bu yüzden aile olanları ailesiyle oturmalıdır. Birbiriyle yakın olan arkadaşlar yine yan yana oturmalıdır. Kız tarafı ve erkek tarafı ayrı masalarda oturmalıdır.

Damadın ailesi ve gelinin ailesi büyük en önden bir masada oturmalıdır. Çiftlerin arkadaşları da ayrı masalarda fakat yine ön sırada oturmalıdır. Gelmeyecek veya belli olmayan kişiler için en son sıralarda rastgele oturabilecekleri masalar ayarlanmalıdır.

Düğünde Oturma Düzeni Şablonu Nasıl Olmalıdır?

Düğün oturma planı nasıl düzenlenir? Sorusunda önemli nokta oturma düzeni şablonudur. Oturma düzeni şablonu aslında belli olsa da çiftle bu istediği gibi değiştirebilir. Gelin ve damada en yakın iki üç masası ailelere, yakınlara ve en sevdikleri arkadaşları için ayrılmalıdır.

Gelin ve damat masasına yakın bir yerdeki VIP masalar, düğünün en müstesna davetlilerin kendilerini özel hissetmeleri için ayrılmalıdır. Tabii ki aile büyüklerinin düşünülüp iyi bir yerde masa ayarlanmalıdır.

Gruplaştırmayı önlemek isteyenler masaları karışık ayarlanabilir. Kavgalı olan kişiler dikkatli şekilde masalar ayarlanmalıdır. Yaşlılar içinde sakin masalar ayarlanmalıdır.

Düğünde Oturma Planı Yapılırken Yapılan Yanlışlar

Düğün oturma planı nasıl belirlenir? Diye yapılırken yanlışlıklar yapılması da mümkün olabiliyor. Yanlış yapıldığı zaman bir karmaşa oluyor ve düğün gününün sıkıntılı geçmesine sebep oluyor.

Bu yanlışlar şöyledir:

 • Davetli listesinin oluşturulmaması
 • Düğün yapılacağı masaların kaç kişilik olduğunun bilinmemesi
 • Masalarda isimlendirilme olmaması
 • Birbirini istemeyen kişilerin yan yana oturtulması
 • Yakın akrabaların ev arkadaşların masalarının arkalarda olması
 • Kişi sayısından fazla davetli çağrılması
 • Gelmeyecek kişilerin çağrılması ve masa hazırlanması

 

 

 

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Yapmanın Önemi Nedir?

Düğün Yapmanın Önemi Nedir?Düğün yapmak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Oldukça eski zamanlardan beri süregelen bir gelenek olarak düğünler, evliliğin olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. Her kültürde farklı farklı yapılan düğünler, ülkemizde de birbirinden farklı şekillerde yerine getirilebilmektedir. Düğün geleneğimizin bir...

En Şık Davetiye Modelleri

En Şık Davetiye ModelleriDavetiyeler yaşayacağınız bu n güzel gün adına belki de hatıra olarak kalacak en güzel şeylerden biridir. Bu yüzden şık ya da farklı olması, çiftlerin kendileri beğeneceği gibi aynı zamanda herkesin büyük bir beğeni ile karşılayacağı bir davetiye olması büyük bir önem arz etmektedir. Elbette bu çiftlerin zevk ve yaşam...

Evde Kına Gecesi Nasıl Olur?

Evde Kına Gecesi Nasıl Olur?Kına gecesi eski zamanlardan günümüze kadar gelen önemli bir adettir. Düğünden önce gelin, gelinin arkadaş çevresi ve yakın akrabalar gelinin anne evinde toplanır. Kına gecesinde geline kına yakılır ve eğlenceler düzenlenir. Günümüzde kına gecesi organizasyonları için mekanlar tutuluyor ve eğlenceler bu mekanlarda yapılıyor....