fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?

Düğün günü, evlenecek olan çiftlerin en mutlu olduğu günlerden biridir. Bu süreçte çiftlere bazı sorumluluklar ve görevler düşer. Düğün yapılacak mekan, davetli listesi ve düğün oturma planı yapılması bu görevlerden sadece bazılarıdır. Düğünde kimin nerede oturması gerektiğini önceden ayarlamak gerekir. Bunun için oturma planı yapılmadan önce davetli listesini hazırlamak gerekir. Davetli listesini dikkate alarak oturma planı hazırlayın. Kişi sayısının masa sayısı ile uyumlu olması gerekir.

Aksi taktirde konuklar oturma alanı bulamaz ve düğün sıkıcı geçer. Düğünde farklı ve birbirini tanımayan çok sayıda aile bulunur. Bu aileleri aynı yere oturtmak doğru değildir. Oturma planını grup şeklinde oluşturun. Oluşturulan gruplardaki kişilerin iyi anlaşması gerekir.

Bu yüzden tanıdıkları ve yakın misafirleri aynı masa etrafında toplayın. Oturma planı hazırlarken en önemli diğer bir husus ise yaş faktörüdür. Çok yaşlı kişiler ile genç kişileri bir masada toplamayın. Benzer yaş grubunda olan kişileri aynı veya yakın masalara konumlandırın. Bu sayede düğün daha eğlenceli ve zevkli geçecektir.

Düğünde Oturma Planı Yapmak Neden Önemli?

Düğünde kargaşa çıkmaması için kimin nerede oturması gerektiğini bilmesi gerekir. Aynı masada oturan fakat birbirleriyle anlaşamayan kişiler hem sizi hem çevreyi huzursuz eder. Sorunsuz ve kusursuz bir düğün için oturma planı çok önemlidir. Oturma planı sayesinde düğün uyum içinde devam eder ve sonlanır.

Düğünde Birinci Derece Yakınların Masası Nerede Olmalı?

Oturma düzeni planlarken birinci derece yakın akrabaların yerlerini önceden belirlemek gerekir. Gelinin ailesi veya damadın ailesine verilen masanın önlerde olması gerekir. Masaların ön sırada olması olaylara müdahale etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca düğünü daha yakından takip etmiş olurlar.

Genel olarak aynı ailedeki bireyler aynı masa etrafında toplanır. Farklı aileleri bir araya getirmek yanlıştır. Yakın akrabaların masasının gelin ve damat masasını net görüyor olması gerekir. Masa planı bazı durumlarda farklılık ve değişiklik gösterebilir. Konuk sayısı veya yemekli davetler göz önünde tutularak masa planında değişiklik yapmak mümkündür.

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?

Düğün Oturma Planı Nasıl Hazırlanır?

Düğünlerde oturma planı hazırlamak ve liste oluşturmak için uzman kişiler ile iletişime geçmek mümkündür. Bu kişiler düğün yerini, dekorasyonu ve oturma düzenini size en uygun olacak şekilde planlar ve düzenler. Kendiniz de çok kolay şekilde oturma planı hazırlayabilirsiniz. Oturma planı için Excel programı kullanılır.

Bu program sayesinde bir oturma şablonu hazırlanır. Excel tablosunu kullanarak ve önem sırasına dikkat ederek her masaya akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı yerleştirebilirsiniz. Oturma planını hazırlarken arkadaş gruplarını da göz önünde bulundurun. Ortak arkadaş gruplarını aynı veya yakın masalarda oturtun. Böylece güzel ve düzenli bir çizelge hazırlamış olacaksınız.

Düğün Oturma Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tam anlamıyla kusursuz bir oturma planı hazırlamak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Yakın akraba ve arkadaş grupları aynı masa etrafında toplanmalı.
  • Kolay ve hızlı oturma planı hazırlamak için gruplandırma yöntemi tercih edilmeli.
  • Yuvarlak masa tipine sahip düğünlerde banket düzeni daha ideal olacaktır.
  • Evli ve bekar kişilerin farklı masalarda yer alması davetliler için daha uygun olacaktır. Bu yüzden bekar ve evli kişilerin masası ayrı olabilir.
  • Düğünde müzik olmazsa olmazlardandır. Çok yakın masalar müzik sesinden rahatsızlık duyabilir. Bu soruna karşılık masaların pistle olan mesafesini koruması gerekir. Orta masalar yakın akrabalar için tercih edilebilir.

Bu hususlara dikkat etmek, düğünün daha eğlenceli geçmesine yardımcı olur.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Nişan Töreninizi Unutulmaz Kılacak Davetiye Modelleri

Nişan Töreninizi Unutulmaz Kılacak Davetiye Modelleri Her yetişkin erkek ve bayanın hayali bir yuva kurarak aile olma hissini yaşamak ve çoluk çocuğa karışmaktır. Bu işin gerçekleşmesi içinse birbirini seven çiftlerin olması gereklidir. Aile kurma yolunda atılacak ilk adımlardan biri hiç şüphesiz nişan törenleridir. Bu evlilik öncesi son dönemeç olarak ta kabul edilebilir. Bu...

Gelinin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelinin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?Bir düğüne gittiğimiz zaman insanların ne kadar eğlendiğini görürüz. Özellikle gelin hanım ve arkadaşları bu eğlencenin ilk sıralarında yer alan kişilerdir. Beraber yaptıkları oyunlar, koreografi kızların düğüne olan merakını göstermeye yardımcı olur. Düğün başlamadan önce genç kızlar gelinin yanına giderek ayakkabısının...

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?Türk gelenek ve adetlerine göre düğün alışverişi gelin, damat ve bunların yakınları ile birlikte genel ihtiyaçların karşılanması için yapılan tatlı telaşlardır. Nişan alışverişinin bir üst seviyesi olan düğün alışverişleri gelinlikten, damatlığa oturacakların evin mobilya ve beyaz eşyalarına kadar birçok işlemi...