fbpx WHATSAPP'DAN BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İmaret Mah. 144. Sk No: 12/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Sırasında Uyulması Gereken Bazı Gelenekler

düğün adetleriÖzellikle eski zamanlarda oluşturulan ve günümüzde kadar getirilen pek çok düğün kuralı ve geleneğinin mevcut olduğu biliniyor. Bakıldığında, kurallar her zaman yıkılmak için olduğundan; genelde günümüzde, modern düğünlerde, gençler bu kurallara pek de uymuyorlar ancak gelenekler, özellikle eğlenceli olanlar, gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizler için, düğün sırasında uyulması gereken kurallardan ve elbette bazı ilginç geleneklerden bahsedeceğiz. Siz de, geçmişte bunları duymuş hatta bazı düğünlerde görmüş olabilirsiniz; kendi düğününüz için bunları yapmayı hiç düşündünüz mü?

1. Oturma Düzeni Geleneği

Günümüzde bu kuralın hiç sevilmediği biliniyor ancak öyle ya da böyle büyükler tarafından bu kurala sirayet edilmesi gerektiği belirtiliyor. Düğünde oturma düzeni, geçmişten gelen bir kural ve buna göre kadın tarafı bir yanda, erkek tarafı bir yanda; akrabalar genelde gelin ve damada yakın, arkadaşların uzak olduğu bir oturma düzeni seyrediliyor. Bu oturma düzenini özellikle gelin, damat ve arkadaşları hiç sevmiyorlar ve neden sevmedikleri aşikâr; ancak buna rağmen bu kuralın “kural gibi gösterilmeyerek” uygulandığı da keza öyle.

2. Takı Töreni Geleneği

Takı töreni, her zaman büyük bir gelenektir ve bu geleneğin ucunda maddiyat olduğu için modası asla geçmez. Bakıldığında, pek çok düğünün sonlarına doğru görebileceğiniz takı töreninde, listeler önceden sunulur ve bu sayede karışıklık yaşanmaması ile birlikte her isim olabildiğince net bir biçimde duyurulur. Dostlar, akrabalar, arkadaşlar, yakınlar ve daha pek çok kümeden isim, muhakkak takı törenine öyle ya da böyle katkıda bulunurlar.

3. Gelin Buketi Geleneği

Nikah salonlarında bunun daha eğlenceli olduğu söylenebilir ancak kır düğünü ve benzeri düğün tiplerinde de gelin buketi atıldığında epey eğlenceli anlar yaşanabiliyor. Bakıldığında, eski bir gelenek olan ve gelinin karşısındaki insanlara bakmadan, arkasını dönerek savurduğu gelin buketinin herhangi birinin ellerine düşmesi ile sonuçlanan bu gelenek; o kişinin kısa sürede evlenebileceğine delalet ediyor. Biraz batıl inanca giren bu geleneği çok sık tekrarlandığını ve çok sevildiğini de bildirelim.

düğün gelenekleri

4. Ayağa Basma Geleneği

Eh, bu hemen herkes tarafından biliniyor ve uygulamayan kadın tarafı pek de yok gibi. Nikah esnasında, memurun ikiliyi karı koca ilan etmesinden hemen sonra kadının bastığı erkek ayağı için bir hikâyelendirme bile mevcut ancak bunun anlatılması, şüphe yok ki çok uzun sürer. Ayağa basma geleneği, bir kadının en çok eğlendiği ve nikâhı izleyen seyircilerin de çok sevdiği ilginç bir gelenek.

5. Bahşiş Geleneği

Düğün konvoyunun önünü kesen çocuklar, genelde damattan olmak üzere erkek tarafından bahşiş almaksızın düğün arabasının önünden ayrılmamaktadırlar. Genelde yalnızca ülkemizde görülen bu ilginç geleneğin kaynağı bilinmiyor ancak çocukların ve gençlerin bu gelenekle birlikte oldukça mutlu göründükleri aşikâr.

6. Düğün Dansı Geleneği

Geçmişte ve günümüzde, hemen her düğünde mevcut ancak şüphe yok ki günümüzde çok daha profesyonel şekilde icra ediliyor: Düğün dansı, bir düğünün en önemli anı olarak görülüyor ve damat ile gelinin aylar öncesinden şarkıyı seçip dansa hazırlanması, günümüzde gereken bazı etmenlerden. Geçmişte, sadece birbirlerine sarılan ve sallanan bu ikili, günümüzde çok ilginç koreografiler uydurarak düğündeki misafirlerine oldukça keyifli anlar da yaşatabiliyorlar. Salon danslarının da son yıllarda bu düğün dansları için popülarite kazandığını ek olarak bildirelim.

Yukarıdaki altı gelenek, genelde ülkemizde pek çok şehirde gerçekleşen gelenekler olarak biliniyorlar; sizler düğününüzde yukarıdaki altı gelenekten kaçını uygulayacaksınız ?

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Damatlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Damatlık Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerDüğünler, sizce sadece kadınlar için mi zordur? Elbette, gelin makyajı, gelinlik provaları ve kadınların telaşlı halleri derken, düğünler genel olarak kadın üzerinde şekillenebiliyor ancak erkek tarafı, sizce hiç mi endişelenmiyor? Özellikle damatlık konusunda pek çok erkeğin takıntılı olduğuna şahitlik edebiliyoruz ve etrafımızda...

Nişan Davetiye Modelleri Nelerdir?

Nişan Davetiye Modelleri Nelerdir? Bazen düğünlerle birlikte yapılan nişan merasimi, kişi tercihine göre bazen de ayrı bir organizasyon olarak kutlanmaktadır. Ailenin belirlediği konsept ve geleneklere göre yapılan nişanlarda, davetliler için nişan davetiyesi hazırlanır. Nişan davetiyesinde, nişan organizasyon mesajı, organizasyon mekanı, nişan tarihi ve nişan...

Ay Bazında Düğün Hazırlıkları Listesi

Ay Bazında Düğün Hazırlıkları ListesiDüğün hazırlıkları, bildiğiniz gibi aslında kısa sanılıp oldukça uzun süren ve aksiliklerin bolca çıktığı hazırlıklar olabiliyorlar. Bakıldığında, bu düğün hazırlıklarını çok önceden planlamak ve harekete organize bir biçimde geçmek, şüphe yok ki en doğru adımlardan bir tanesi olabilir. Blogumuzun bu yazısında...