fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Sırasında Uyulması Gereken Bazı Gelenekler

düğün adetleriÖzellikle eski zamanlarda oluşturulan ve günümüzde kadar getirilen pek çok düğün kuralı ve geleneğinin mevcut olduğu biliniyor. Bakıldığında, kurallar her zaman yıkılmak için olduğundan; genelde günümüzde, modern düğünlerde, gençler bu kurallara pek de uymuyorlar ancak gelenekler, özellikle eğlenceli olanlar, gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizler için, düğün sırasında uyulması gereken kurallardan ve elbette bazı ilginç geleneklerden bahsedeceğiz. Siz de, geçmişte bunları duymuş hatta bazı düğünlerde görmüş olabilirsiniz; kendi düğününüz için bunları yapmayı hiç düşündünüz mü?

1. Oturma Düzeni Geleneği

Günümüzde bu kuralın hiç sevilmediği biliniyor ancak öyle ya da böyle büyükler tarafından bu kurala sirayet edilmesi gerektiği belirtiliyor. Düğünde oturma düzeni, geçmişten gelen bir kural ve buna göre kadın tarafı bir yanda, erkek tarafı bir yanda; akrabalar genelde gelin ve damada yakın, arkadaşların uzak olduğu bir oturma düzeni seyrediliyor. Bu oturma düzenini özellikle gelin, damat ve arkadaşları hiç sevmiyorlar ve neden sevmedikleri aşikâr; ancak buna rağmen bu kuralın “kural gibi gösterilmeyerek” uygulandığı da keza öyle.

2. Takı Töreni Geleneği

Takı töreni, her zaman büyük bir gelenektir ve bu geleneğin ucunda maddiyat olduğu için modası asla geçmez. Bakıldığında, pek çok düğünün sonlarına doğru görebileceğiniz takı töreninde, listeler önceden sunulur ve bu sayede karışıklık yaşanmaması ile birlikte her isim olabildiğince net bir biçimde duyurulur. Dostlar, akrabalar, arkadaşlar, yakınlar ve daha pek çok kümeden isim, muhakkak takı törenine öyle ya da böyle katkıda bulunurlar.

3. Gelin Buketi Geleneği

Nikah salonlarında bunun daha eğlenceli olduğu söylenebilir ancak kır düğünü ve benzeri düğün tiplerinde de gelin buketi atıldığında epey eğlenceli anlar yaşanabiliyor. Bakıldığında, eski bir gelenek olan ve gelinin karşısındaki insanlara bakmadan, arkasını dönerek savurduğu gelin buketinin herhangi birinin ellerine düşmesi ile sonuçlanan bu gelenek; o kişinin kısa sürede evlenebileceğine delalet ediyor. Biraz batıl inanca giren bu geleneği çok sık tekrarlandığını ve çok sevildiğini de bildirelim.

düğün gelenekleri

4. Ayağa Basma Geleneği

Eh, bu hemen herkes tarafından biliniyor ve uygulamayan kadın tarafı pek de yok gibi. Nikah esnasında, memurun ikiliyi karı koca ilan etmesinden hemen sonra kadının bastığı erkek ayağı için bir hikâyelendirme bile mevcut ancak bunun anlatılması, şüphe yok ki çok uzun sürer. Ayağa basma geleneği, bir kadının en çok eğlendiği ve nikâhı izleyen seyircilerin de çok sevdiği ilginç bir gelenek.

5. Bahşiş Geleneği

Düğün konvoyunun önünü kesen çocuklar, genelde damattan olmak üzere erkek tarafından bahşiş almaksızın düğün arabasının önünden ayrılmamaktadırlar. Genelde yalnızca ülkemizde görülen bu ilginç geleneğin kaynağı bilinmiyor ancak çocukların ve gençlerin bu gelenekle birlikte oldukça mutlu göründükleri aşikâr.

6. Düğün Dansı Geleneği

Geçmişte ve günümüzde, hemen her düğünde mevcut ancak şüphe yok ki günümüzde çok daha profesyonel şekilde icra ediliyor: Düğün dansı, bir düğünün en önemli anı olarak görülüyor ve damat ile gelinin aylar öncesinden şarkıyı seçip dansa hazırlanması, günümüzde gereken bazı etmenlerden. Geçmişte, sadece birbirlerine sarılan ve sallanan bu ikili, günümüzde çok ilginç koreografiler uydurarak düğündeki misafirlerine oldukça keyifli anlar da yaşatabiliyorlar. Salon danslarının da son yıllarda bu düğün dansları için popülarite kazandığını ek olarak bildirelim.

Yukarıdaki altı gelenek, genelde ülkemizde pek çok şehirde gerçekleşen gelenekler olarak biliniyorlar; sizler düğününüzde yukarıdaki altı gelenekten kaçını uygulayacaksınız ?

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Otelde Düğün Nasıl Yapılır?

Otelde Düğün Nasıl Yapılır?Yeni evlenecek çiftleri tatlı bir telaş sarmaya başladı. Özellikle mekan konusunda yaşanan kararsızlıklar çiftleri büyük oranda etkiliyor. Son dönemlerde mekan olarak oteller çok sık tercih edilmeye başlandı. Sunduğu avantajlardan dolayı birçok çift otel düğünü yapmayı düşünüyor. Otelde gösterişli ve eğlenceli düğünler...

Özel Gün Hazırlıkları

Özel Gün Hazırlıkları Düğün Hazırlıkları 1- Düğün salonundaki masa ve sandalye süsleme ayrıntıları düşünülmeli ve süsleme için gerekli malzemeler temin edilerek yapılmalıdır. 2-Düğün salonu girişinde ikram edilecek şeker ve çikolata ya da nikah şekeri gibi ürünler bir masa veya tepsi üzerinde hazır olarak...

Evlilik İzni Kaç Gün?

Evlilik İzni Kaç Gün?Gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışma hayatı içerisinde yer alan ve evlilik hazırlığı yapan çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de resmi olarak kaç gün evlilik izni kullanabileceğidir. Bu sorunun ülkemizde iki farklı cevabı bulunmaktadır. Bunun sebebi Memurlar ve İşçilerin çalışma hayatları düzenleyen iki...