fbpx WHATSAPP'DAN BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Çeltek Mh. No:38/B Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 22:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Evlilik İçin Yapılması Gereken Yasal İşlemler Rehberi

Türkiye’de, yıl içerisinde genelde 600 binden fazla kişi dünya evine giriyor ve huzur dolu evlilikleri için adım atmak istiyorlar. Bu da elbette nikâhtan ve düğünden geçiyor. Düğün olayı iyi güzel de, nikâh öncesindeki bürokratik pek çok iş sizi çok yorabiliyor. Bu yazımızda, evlilik için yahut nikâh için yapılması gerekenler rehberi yazacağız.

Bu sayede, evlilik için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir listede bulabileceksiniz. Evlenmeden önce ne gibi belgeler talep edilir, bunlar neden talep edilir ve nasıl müracaat etmeliyim? Diyorsanız, başlayalım.

Evlilik için Gereken Belgeler

Öncelikle, bu belgelerin hepsinin eksiksiz ve tastamam olması gerekmektedir. Belgeler içerisinde belli nüanslar da var, okumadan geçmeyiniz.

Nüfus Cüzdanları : Hem erkeğin hem de kadının nüfus cüzdanı, son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olmalıdır. Fotoğraf, kişiye benzemelidir ve bu sebepten son yıllarda çekilmiş olması tavsiye edilir. Son olarak, belgenin okunaklı olması da çok önemli.

Vesikalık Biyometrik Fotoğraflar: Hem erkek hem de kadına ait biyometrik ve son altı ayda çekilmiş fazlaca fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflar bildiğiniz gibi son dönemde, yasal işlerde epey kullanılıyor ve nikah sürecinde de gerekli. Kaç tane talep edildiği ise belediyelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sağlık Raporları : Erkek ve kadının sağlık raporlarının bulunması şart. Bunun en büyük nedeni, herhangi bir cinsel hastalığın olup olmadığı ve bu sebepten belediye sağlık raporlarını iki kişiden de talep etmekte. Devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden yahut özel hastanelerden bu raporları edinebilmeniz mümkün.

Nüfus Kayıt Örnekleri : Nüfusunuz nereye kayıtlı ise oranın nüfus dairesinden yahut e-devlet üzerinden alabileceğiniz nüfus kayıt örnekleri, yine evlilik için gereken belgelerden bir tanesi.

İkâmetgâh : Yine E-devlet üzerinden alabileceğiniz bir ikâmetgâh gerekmektedir. Bunu, muhtarlığınızdan da temin edebilmeniz mümkündür.

Evlenme Ehliyet Belgesi : “Yok Artık” dediğinizi duyar gibiyiz, ama bu da var… Sağlık raporunuzu aldıktan sonra şehrinizdeki nüfus müdürlüğüne giderek çift olarak evlenme ehliyet belgesi almak durumundasınız. Bu belgenin sadece altı ay geçerli olduğunu ise unutmamanız gerekiyor.

Evlenme Beyannamesi : Bu, başvuru esnasında doldurmanız gereken bir form. Üç yahut dört nüsha olarak sunulacak bu form da belgelerin içeriğinde bulunmalıdır. Beyanname, olabildiğince okunaklı bir biçimde doldurulmalıdır, anket formu değildir ve memurlar tarafından olabildiğince dikkatli bir biçimde incelenir. Onaylanmayan evlenme beyannameleri sıklıkla bulunmaktadır ve bu sebepten dikkatli, okunaklı yazmanızda, doldurmanızda fayda görüyoruz.

Yasal işlemler rehberi ve gerekli evraklar bu şekilde belirtilebilir. Bunların dışında, belediyelerin genelde kendi inisiyatifinde belge isteme durumları yoktur. Bu belgeleri tamamlamak ise en fazla bir haftanızı almaktadır. Sonrasında başvurunuzu yaparak nikâh gününüzü alabilir ve evliliğinize büyük bir adım atabilirsiniz.

Mutluluklar !

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Kına Gecesi Hazırlıkları

Kına Gecesi HazırlıklarıKına gecesi nasıl olur, ne kadar bütçe ile nerede yapılır, bu özel gecede nasıl bir kıyafet giyinilir gibi pek çok sorunun cevabı işte buradadır: Kına gecesi için bütçe belirlemek Kına gecesi hazırlıkları deyince karar verilmesi gereken ilk şey ne kadar bütçe ile nerede ve nasıl yapılacağıdır. Gelen davetliler nerede ağırlanacak,...

Nişan Töreninizi Unutulmaz Kılacak Davetiye Modelleri

Nişan Töreninizi Unutulmaz Kılacak Davetiye Modelleri Her yetişkin erkek ve bayanın hayali bir yuva kurarak aile olma hissini yaşamak ve çoluk çocuğa karışmaktır. Bu işin gerçekleşmesi içinse birbirini seven çiftlerin olması gereklidir. Aile kurma yolunda atılacak ilk adımlardan biri hiç şüphesiz nişan törenleridir. Bu evlilik öncesi son dönemeç olarak ta kabul edilebilir. Bu...

En Çok Tercih Edilen Davetiye Modelleri Hangileridir?

En Çok Tercih Edilen Davetiye Modelleri Hangileridir?Nişan, nikah, düğün ve sünnet törenleri herkesin hayatında önemli bir yer tutar. Düzenlenecek bu özel günlerin sevdiklerle paylaşılmasını sağlayan aracılar davetiyelerdir. Davetiye seçimleri yılın en moda trendleri arasından belirlenirken bütçe konusu da dikkate alınır. Bizzat elden teslim edilen davetiyeler, sevdiklerini özel...