fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Evlilik ve Süreçleri Hakkında Merak Edilenler

Toplumların varlığını sürdürebilmesi için temel yapı taşlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için de bazı kurumların her asırda ve her zaman olması zorunluluktur. Aile kurumu bunların başında gelir. Aile bir toplum için oldukça önemlidir. İnsanların ilk eğitim aldığı okul ailedir. O yüzden ailenin yaşatılması ve kurulması oldukça önemlidir. İnsanoğlunun varlığını kıyamete kadar sürdürmesi aile yapısının korunmasına doğrudan bağlıdır. Çünkü ailelerin olması demek yeni nesillerin meydana gelmesi ve gelişmesi demektir. O yüzden toplumlar aileye ve ailenin kurulmasına çok önem vermiştir. Bunun için aile ile alakalı olan durumlarda oldukça önemlidir. Bunlar arasında düğün, nişan, nikâh gibi süreçler bulunmaktadır.

Evlilik Nedir?

Evlilik, iki insanın toplumsal ve dini kurallar çerçevesinde hayatlarını birleştirmesi ve resmî olarak yuva kurmaları anlamına gelmektedir. Evlilik bir kurum ve bir müessesedir. Evlilik için bir kadın ve erkeğin bir araya gelmesi ve bunun için karar vermiş olmaları gereklidir. Evliliğin oluşması toplumda yeni bir ailenin kurulması demektir. Evlilik bütün toplumlarda hem devlet hem de halk tarafından genel kabul görmüş bir gelişmedir. Hatta toplum tarafından olağan kabul edildiği için desteklenmektedir. Evlilik olayı insanlık tarihi kadar eskidir.

İnsanlar medeniyet kurabilmek için yerleşik hayata geçmiş, köklü aileler kurmuştur. Tarihte bilinen en köklü en asil aileler her zaman evlilik adımları ile kurulmaya başlamıştır. Evlilik bu yüzden oldukça önemlidir. Evliliğin hem örfi dediğimiz geleneksel halk kurallarında yeri vardır. Hem de resmi devlet kurallarında yeri vardır. Ülkemizde medeni kanun çerçevesinde ele alınan bu kurallar, evliliğin en sıhhatli ve sorunsuz olabilmesi için bir takım çalışalar meydana getirmiştir. Evlilik devlet tarafından kayıt altına alınarak kanunlaştırılmış ve hukukilik kazanmıştır.

Evlilik Neden Önemlidir?

Evlilik hakkında yukarıda detaylı bilgiler verilmiştir. Evlilik hem toplum için hem de yuva kurmak isteyen çiftler için önemlidir. Bunun yanında evlilikle başlayan birlikteliklerden topluma yeni üyeler kazandırılmakta ve ilk eğitimini sağlamaktadır. Bunların yanında evliliğin önemi şu maddelerle açıklanabilmektedir:

Evlilik bir toplumda yeni ailelerin kurulmasının ilk adımıdır

Evlilik toplum nüfusunun dengelenmesinde ve gelişmesinde söz sahibidir

Sağlıklı cinsel hayatın sağlanmasına katkı sağlar

Toplumun genel kabulüne mazhar olmuştur

Bireylerin ilk eğitim aldığı ve öğrenmeye başladığı okul niteliğindedir

Evlilik, toplumsal kültürün diğer nesillere aktarılasında büyük rol üstenir

Evlilik toplumda kargaşanın çıkmasını engeller ve düzenin sağlanmasına yardımcı olur

Evlilik, çiftlerin ekonomik hayata katkı sağlamasına zemin hazırlar

Evlilik Nasıl Yapılır?

Evlilik en temel anlamda iki kişinin anlaşarak hayatlarını birleştirme yolunda adım atmaları ve birtakım resmi izleklerin yerine getirmeleri ile gerçekleşir. Ancak bunun yanında ailelerin, gelenek ve göreneklerin, adetlerin, toplumsal beklentilerin de sürece dâhil edilmesi görülebilmektedir. Evliliğin yapılması için öncelikle çiftlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bunun dışında evliliğe engel herhangi bir sağlık durumunun olmaması elzemdir. Aile sağlığı merkezleri bu konuda sağlık raporu oluşturmaktadır. Sağlık raporu için belirli testler yapılmaktadır. Daha sonra çiftlerin evlendirme dairelerine başvuru yapmaları ve nikâh için gün almaları gereklidir. Burada nikâh daireleri evliliğe ilk adım için çiftlere uygun bir tarih belirlemektedir.

Günümüzde evlilik için genel olarak tek eşlilik tercih edilmektedir. Dünyanın farklı yerlerinde çok eşlilik de hala varlığını sürdürmektedir. Ancak dediğimiz gibi Türk toplumlarında genel olarak tek eşlilik tercih edilmiştir. Bugün de tercih edilmeye devam ediyor.

Bunun dışında toplumumuzda evlilik için bir takım fiziki hazırlıklar da yapılmaktadır. Bunlar arasında eşya seçmek, düğün hazırlıkları, balayı planları gibi şeyler yapılmaktadır. Tüm bunlar nikâh, düğün başlıklarımızda detaylı bir şekilde incelenecektir.

Nişan Nedir?

Nişan, evlenecek olan çiftlerin düğün öncesinde yaptıkları bir törendir. Nişan, evliliğe adım atmanın aslında ailelerle birlikte eşe dosta olarak tabir edilen çevrelere duyurulmasıdır. Nişan, evde, kırda veya düğün salonlarında genelde 1 gün olarak yapılır. Hatta günün belli saatleri arasında yapılan nişanda çiftlere nişan yüzüğü takılmaktadır. Nişan, söz kesme olarak da adlandırılabilir. İsim olarak evliliğin bir nişanesi yani işareti, anlamları taşımaktadır. Evliliğe giden yolda atılan adımların en önemlileri arasındadır.

Çiftler nişan öncesi nişan yüzüğü alışverişine birlikte çıkmaları sık rastlanan durumlar arasındadır. Çiftler nişanla birlikte birbirine söz vermiş olurlar. Genelde nişan ile düğün arasında 1 seneyi geçmeyen zaman dilimleri bulunur. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Ancak en doğal olarak kabul göreni, düğün ile nişan arasında 5-6 aylık zaman dilimlerinin olmasıdır. Nişan süreci aynı zamanda düğün hazırlıklarının yapılmasına olanak sağlanan zaman dilimleridir.

Düğün Nedir?

Nişan yapıldıktan sonra hem aileler hem de çiftler düğün hazırlıklarına başlar. Burada evlilikte kullanılacak her şey ve düğünün detayları belirlenir. Onunla alakalı yapılması gerekenler tamamlanır. Düğünde ikram edilecek olan yiyecek ve içecekler belirlenir. Uzaktan gelecek olan akrabalarla alakalı kalacak yerler ayarlanır. Düğün şenliğinin (eğlence, kına gecesi, hediyeler) belirlenir ve organize edilir.
Ülkemizde düğünler oldukça ciddi ve üst düzey olarak yapılır. Düğüne herkes tarafından büyük önem verilir. Düğünler kültürümüzün bir parçasıdır. Hatta kültürel olarak yıllarca değişmeyen adetlerin yerine getirildiği olaylardır.

Her yöreye ve bölgeye özgü düğünler bulunmaktadır. Karadeniz düğünleri, doğu Anadolu ve güneydoğu düğünleri, Anadolu düğünleri, ege yöresine özgü düğünler ve Akdeniz düğünleri olarak birçok düğün çeşitlerimiz bulunmaktadır.

Düğünlerde herkes kendi marifetini konuşturmak ister. Düğün yemekleri bu noktada oldukça meşhurdur. Düğünün yapıldığı köy, kasaba veya mahallelerde genelde herkes katılır ve aynı sofradan yemek yer. Bu düğünün ve evlenecek olan kişilerin hayat boyu bereket yaşaması için inanılan ikramlıklar arasındadır.

Düğünler Nasıl Yapılır?

Günümüzde farklı seçenekli düğünler bulunmaktadır. Bunlar kişilerin isteğine veya ortama göre değişiklik göstermektedir. Daha kırsal ve geniş alanların olduğu yerlerde kır düğünleri şeklinde açık havada düğünler yapılmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde, kent yaşamlarında salon düğünlerine daha sık rastlanmaktadır. Köy ve kasaba gibi herkesin birbirini tanıdığı, küçük yerleşim yerlerinde düğünler 3 güne kadar devam edebilmektedir.

Genellikle Cuma günü başlayıp Pazar günü son bulan bu düğünler kalabalık katılımların da sağlandığı düğünlerdir. Ancak kent yaşamlarında hem alan yetersizliği hem de ulaşım zorlukları düğünlerin 1 güne düşürülmesine neden olmaktadır. Genel olarak belirlenen düğün salonlarında çeşitli törenlerin sırasıyla gerçekleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Bunun yanında şehirlerde de çeşitli kır ve açık alan düğünleri yapılmaktadır. Bunun için boş alanlar işletmeler tarafından düğün yapılmasına uygun hale getirilir. Çiftlerin tercihine ve istifadesine sunulur.

Nikâh Nedir?

Nikâh, düğün yapan veya yapacak olan çiftlerin evliliklerini resmi olarak kayıt altına aldırdıkları yasal sistemin ismidir. Nikâh ile artık ilgili kişiler devlet tarafından evli olarak kayıt altına alınır. Nikâh ile çiftlere resmi belge olan nikâh cüzdanı da verilir. Bu cüzdanda evlilik tarihleri, imzaları, fotoğrafları ve diğer evlilik detayları yer alır. Nikâh, başvuru yapılan belediyenin belirlediği nikâh memuru tarafından gerçekleştirilir. Nikâh için çiftlere birer de şahit olması gereklidir. Nikâh akdinde onların da imzasına ihtiyaç duyurulur. Tüm bu süreçler sonucunda evlilik gerçekleşmiş olur ve yeni bir yuvanın adımları tamamlanır.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Hazırlıkları Ne Zaman Başlamalı?

Düğün Hazırlıkları Ne Zaman Başlamalı?Gençlerin doğru kişiyi bulması ve bu doğru kişi ile mutlu bir yuva kurması en büyük hayalidir. Gençler doğru ve bir ömür yaşamayı istedikleri kişiyi buldukları zaman vakit geçirmeden evlenmek isterler. Fakat evlilik süreci hiç te kolay değildir. Düğün belli bir süre öncesinden hazırlıkların başlandığı ve büyük bir...

Davetiye Modelleri Neler Olabilir?

Davetiye Modelleri Neler Olabilir?Bizleri mutlu eden özel günlerde tanıdıklarımızın sevdiklerimizin yanımızda olmalarını isteriz. Nişanda, düğünlerde, çocuğumuzun sünnetinde, bir yer açılışı gibi özel günler bizler için çok özel günlerdir. Bu özel günlerde yanımızda olmasını istediğimiz kişileri nasıl çağıracağız peki? Herkesi teker teker arayarak...

En Güzel Düğün Hangi Ayda Olur?

En Güzel Düğün Hangi Ayda Olur?Düğün mutluluk anında yanımızda görmek istediklerimizle paylaşılan kalabalık çalgılı, yemekli eğlencelerdir. Kültürel değerler içerisinde yer alan düğün ritüeli; evliliğe adım atan çiftlerin hazırlık ve sonrası tüm etkinlikleri kapsar. Uzun bir hazırlık süreci gerektirdiği için bu süreç ortalama 15 gün öncesi başlar. Mevsimine...