WHATSAPP'DAN BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Çeltek Mh. No:38/B Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 22:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Yurt Dışında Düğün Yapmak Sanıldığı Kadar Zormu ?

yurtdışında düğün

Yurt dışında evlenmek sanırım her genç kız ve genç delikanlıların hayalinde yatmaktadır. Birçok kişi, yurt içerisindeki düğün maliyetlerinin bile yüksek olmasından dolayı yurt dışı evliliğini sadece hayal olarak görmektedir. Son zamanlarda ekonomik durumu iyi ya da kötü olan kişilerin sık sık yurt dışında düğün yapması Yurt Dışında Düğün Yapmak Sanıldığı Kadar Zormu? Sorusunun ortaya çıkmasına neden olmuş durumda. Yurt dışı tatil denildiğinde birçok kişinin hayalinde Roma, Paris, Venedik gibi romantizm seviyesi oldukça yüksek seviyelerdeki şehirler gelmekte. Peki; bu gibi şehirlerde düğün yapmak için hangi yollar izlenmeli? Prosedürler nelerdir? Bu sorularınızın cevabını birazdan yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz.

İlk Adım: Evliliğini Kesin Bir Tarihe Netleştirin

Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi birçok kişi yurt dışında tatil yapmanın zor hatta imkansız olduğunu düşünmekte. Oysa; gerekli bilgi ve belgelere sahip olmanız durumunda ülkemizden dahi daha kolay şartlar altında unutulmaz bir düğün yapabilirsiniz. Yurt dışında düğün için rehber niteliği taşıyacak bu yazımızda gerekli evrak, belgeler ve bilgi sizlere verilecektir. Yurt dışında yapılacak evlilikler için ilk etapta belirli yasal kuralları ve yönetmelikleri bilmeniz gerekmektedir. Ülkemiz, yurt dışında evlenmek isteyen kişiler için neredeyse aynı gün içerisinde onay vererek seyahate çıkmalarına olanak sağlamaktadır.

Fransa’da, Paris’te evlenmek isteyen bir çift, düğünden sonra balayılarını da Paris’te yapmak istiyorlar ise öncelikle tüm etkinlik ve organizasyonlarını planlamaları gerekmektedir. Bunun için Fransa’nın ülkemizde bulunan Konsolosluğundan başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Konsolosluk, çiftlerin evlenmelerinde herhangi bir engel durumu tespit etmez ise kolay bir şekilde evlilik izni verdiğini söyleyebiliriz. Konsolosluklarda yaşanılan durumları ayrı bir başlık altında yazımızın devamında ele almaya çalışacağız.

Yurt Dışında Yapılacak Düğün İçin Konsolosluk Etmeni

Yurt Dışında yapılacak evlilikler o ülkede bulunan Türk Konsolosluklarında yapılabilmektedir. Bu nedenle çiftlerin her ikisinin de Türkiye Vatandaşı olmaları geremekte. Çiftlerden birisinin yabancı uyruklu olması nikah işleminin başlamadan sonlanmasına neden olmakta. Her ülke, Türk Konsolosluklarına evlendirme yetkisi vermemekte. Bu nedenle gideceğiniz ülke için önceden araştırma yapmalı, konsolosluğun evlendirme yetkisinin bulunup bulunmadığını öğrenmeye çalışın. Düğün ve evlilik için önceden gideceğiniz ülkede bulunan konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sizin yerinize vekil olarak belirleyeceğiniz bir kişi başvuruda bulunarak nikah tarihi alımı konusunda sizlere yardımcı olabilmekte. Konsolosluklar, nikah başvurusu öncesinde çiftlerden bazı bilgi ve belgeler isteyecektir. Bu bilgi ve belgeler;

Yurt Dışında Kıyılacak Nikah İçin İstenilen Belgeler

● Çiftlerin yurt dışında belirlenen ülkede evlenmek istediklerine dair imzalı bir şekilde hazırlanacak dilekçe.
● Çiftlerin, nikaha şahitlik edecek 2 kişinin nüfus cüzdanları.
● Çiftlerin başvuru yapacaklarına gün içerisinde almış oldukları sağlık raporu
● Evlenecek çiftin her ikisi de son 6 ay içerisinde çekilmiş oldukları güncel 3 adet fotoğraf edinmeleri.

gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgeler aynı zamanda kişilerin vize başvuruları sırasında da kullanacakları belgeler arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği içerisinde yer alan ülkelerin büyük bir çoğunluğu bizlerden vize istemektedir. Yurt dışında düğün yapmak isteyen kişiler en az altı ay ya da bir yıl öncesinden bu durumu netleştirip karara varmalıdırlar. Aksi bir durumda belirledikleri tarihin dışında evlenmek durumunda kalabilirler. Son yıllarda yurt dışına çıkmak isteyen kişi sayısında artış meydana gelmesi, Schengen vize başvurularının da artış göstermesine neden olmakta.

Yurt dışında düğün için rehber niteliğinde hazırladığımız bu yazı içerisinde nikah gibi ayrıntılara da değinmeye çalıştık. Yapılacak düğün için kişilerin önlerinde bulunan en önemli tehlikenin vize olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yeşil pasaportunuz var ise önünüzde hiçbir engel olmadan istediğiniz Avrupa ülkesinde istediğiniz şartlarda düğün organizasyonunuzu yapabilirsiniz. Nikah, düğün tarihini en az 2, 3 ay önceden belirlemeniz gerekmekte. Tarihin belirlenmesi ile beraber vize başvurularında bulunması, istenilen belgeler hızlı bir şekilde temin edilmelidir. Gerekli belge ve şartları yerine getiren her birey günümüzde Schengen vizesini kolay bir şekilde alabilmektedir.

Yurtdışı Düğün Organizasyonu Nasıl Planlanmalı ?

Buraya kadar olan bölümlerde yurt dışında nikah, düğün gibi konular hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aslında ülkemizdeki kadar kolay şartlar altında kolay bir şekilde düğün ya da nikah yapılabileceğini öğrendiniz. Çevrenizde yurt dışında yapılacak düğünün oldukça pahalıya mal olacağını iddia edenler olacaktır. Oysa; Türkiye’de tutulan bir salon parası ile yurt dışında hem düğün hem de balayı yapabilmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’da Roma’da yapacağınız bir düğün için 5 günlük 4 yıldızlı balayı otel konaklaması da içerisinde olacak şekilde 3,500 Euro’ya düğün organizasyonunuzu halledebilirsiniz.

Yurt dışında düğün için öneriler konusunu ise daha çok organizasyon planlaması ile yürütmek istiyoruz. Yapılacak planlama düğünün kolay ya da zor şartlar altında tamamlanmasına aracılık edecektir. Yurt dışında yapılacak düğünün planlaması aylar öncesinden yapılmalıdır. Düğünün nerede olacağı, balayı konaklamasının hangi otelde yapılacağı belirlenip rezervasyon işlemleri erken bir süreçte tamamlamaları gerekmekte. Bu planlama, düğünün oldukça ekonomik, ülkemizden dahi ucuza gelmesine olanak sağlayacaktır. Bir anda alınan karar, hızlı otel ve düğün planlaması elbette sizlere yüklü fiyatlandırmalara mal olacaktır. Tüm işlemleri bireysel olarak tek başınıza yürütüp etkinlik ve organizasyonların planlamasını yaparsanız oldukça karlı çıkarsınız. Eğer hiçbir şeye karışmayayım, tarihler geldiğinde sadece uçağa binip İtalya’ya da Fransa’ya gideyim diyorsanız tüm işlemleri organizasyon firmalarına devretmeniz gerekecektir. Organizasyon şirketleri, düğünün yapılacağı yer başta olmak üzere otel konaklaması, nikah işlem sonrasında yapılması gereken resmi işlemler, gelin ve damat hediyeleri gibi birçok işlemi üstlenmektedir. Tabii verecek oldukları bu hizmet karşılığında belirli bir tutar ücret alacaklardır. Hiçbir şeye karışmak istemiyorsanız bu gibi işlemler yapan organizasyon şirketleri ile iletişime geçmenizi öneririz.

Ayrıca yurtdışındaki düğünler ve organizasyonlar hakkında fikir almak için pinterest veya instagram üzerinden bu konu ile ilgili sayfaları takip edebilirsiniz. Güzel düşünülmüş uygulamalar size kendiniz için fikir verecektir. Bizim pinterest sayfamız olan https://tr.pinterest.com/mert_davetiye/ adresine de bir göz atmanızı öneririz. Mümkün olduğu kadar fikir verici paylaşımlar yapıyoruz.

Yurtdışında Düğün Yapmanın Ayrıcalıkları

Yurt içerisinden daha uygun fiyatlar ile yurt dışında hayal gibi bir düğün yapabileceğini yukarıda yer alan bölümlerde elimizden geldiğince değinmeye çalıştık. Yurt dışında yapılacak düğünün en büyük avantajı ekonomik olmasıdır. Türkiye’de ortalama bir düğünün 60,000 TL’ye mal olduğunu düşünürsek yurtdışı düğünler organizasyon firmalarında maksimum 4,000 Euro’dan hal edilmektedir. Bu fiyatlandırma içerisinde balayı tatilinin olması ekstre bir hareket olarak gösterilmekte. Yurt dışında bulunan Türk Konsoloslukları sizlere yaşayacağınız her türlü sorun konusunda yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Yurtdışında Yapılan Bir Evlilik Ülkemizde Geçerli Mi ?

Birçok kişi yurtdışında yapılan evliliğin ülkemizde geçerli olup olmadığını merak etmektedir. Konsolosluklar üzerinden yapılan nikah işlemleri sonucunda çiftlere “Uluslararası Aile Cüzdanı” verilmektedir. Türkiye’ye geri dönüldüğünde bu cüzdanı gerekli birimlere iletmeniz durumunda evliliğinizin ülkemizde de geçerli hale geleceğini belirtelim. Bu konuda hiçbir kişi bu zamana kadar bir sorun yaşanmamıştır.

Yurt Dışında Düğün Yapmak Sanıldığı Kadar Zormu yazımız içerisinde sizlere merak ettiğiniz tüm bilgileri vermeye çalıştık. Konu üzerinden merak ettiğiniz tüm ayrıntıları konsolosluklar üzerinden öğrenebilir, gerekli olan tüm belge ve bilgilerin listesini temin edebilirsiniz. Yazımızda dile getirdiğimiz bilgiler, zaman içerisinde güncelliğini yitirebileceğini, fiyatlandırmaları bulunduğunuz tarihe göre kıyaslamanızı istiyoruz.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

En Popüler Düğün Davetiyesi Modelleri Hangileridir?

En Popüler Düğün Davetiyesi Modelleri Hangileridir?Davetiye seçiminde en büyük etken genellikle gelinler olmaktadır. Düğün ile ilgili diğer hazırlıklar ile ilgilenen gelinler davetiye seçiminde de belirleyici rol oynamaktadır. Bu noktada gelinlerin birçoğu seçim esnasında en çok satan popüler ürünleri dikkate almakta ve o doğrultuda seçim yapmaktadır. Bunun sebebi düğün davetiye...

Ay Bazında Düğün Hazırlıkları Listesi

Ay Bazında Düğün Hazırlıkları ListesiDüğün hazırlıkları, bildiğiniz gibi aslında kısa sanılıp oldukça uzun süren ve aksiliklerin bolca çıktığı hazırlıklar olabiliyorlar. Bakıldığında, bu düğün hazırlıklarını çok önceden planlamak ve harekete organize bir biçimde geçmek, şüphe yok ki en doğru adımlardan bir tanesi olabilir. Blogumuzun bu yazısında...

Düğün Öncesi Stresini Yenmek İçin 3 Güçlü Öneri

Düğün Öncesi Stresini Yenmek İçin 3 Güçlü ÖneriÜlkemizde her yıl binlerce düğün oluyor ve çiftler beraberliklerini kalıcı kılmak adına bu etkinliği gerçekleştiriyorlar. Bakıldığında, hayatta bir defa gerçekleşen bu etkinliklerin anlamı da haliyle çok büyük. Elbette, bu anlamı ifâ edebilmek adına pek çok kadın ve erkek birey; olabildiğince bu etkinliğe hak ettiği değeri...