fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Evet! Düğün zamanı geldi. Tabi en yakın arkadaşlarınınız da kapınıza dayandı. Neden mi? Düğün adetlerinden biri de gelinin ayakkabısın altına varsa bekar arkadaşlarının ve yakınlarının isimlerini yazmak.

Bunun anlamı eğer ayakkabıdan isminiz silinirse kısmetiniz açılacak ve evleneceksiniz demek. Gelinin ayakkabısının altına neden isim yazılır? Sorusuna cevap olarak bekar adayların kısmetinin açılmasını sağlamaktır. Eskiden beri süre gelen bu adet, günümüzde de birçok genç kız tarafından eğlence adı altında devam ediyor.

Örf ve adetlerimiz bununla sınırlı kalmıyor. Gelin ayakkabısının altına isim yazmak ülkemizde her kesim tarafından farklı yorumlanarak yapılıyor. Kimileri isim silinirse kısmet bulacağına inanıyor, kimileri ise silinmese de kısmetinin açılacağını düşünüyor. Düğün zamanı geldiğinde başınıza toplanan genç ve bekar kızları göreceksiniz. Şimdi gelin birlikte bu adeti genel anlamda inceleyelim.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazmanın Anlamı Nedir?

Gelin ayakkabısın altına isim yazma adeti geçmişten beri süregelen, günümüzde de devam eden ve devam edecek olan bir gelenektir. Bu adette gelin ayakkabısının altına bekar kızların adları yazılır.

Gelin ayakkabısının altından hangi isim silinirse, o kişinin aynı sene içinde evleneceği söylenir. İsmi silinmeyen kızların ise evlenmek için hala vakitlerinin olduğuna yorumlanır. Yanı özetlemek gerekirse bu adet genç ve bekar kızlar arasında eğlence olsun diye yapılsa da aslında evlilik beklentilerinin karşılanması içinde yapılır.

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsim Silinirse Ne Olur?

Gelin ayakkabısının altına yazılan isim silinirse ne olur? eğer isim silinir ise ismi silinen kişinin kısmetinin açılacağına ve kısa sürede evleneceğine yorumlanır. Bu adet genç kızlar arasında oldukça popüler ve yaygın bir gelenektir. Bekar kızlar için evlilik vaatli bir çok gelenek bulunuyor. Gelinin ayakkabısının altına yazılan ismin yanında; gelinin kurdelesinden bir parça bekar kısın yutması, gelin çiçeğini tutma, gelinin saçından bir parça kesme gibi geleneklerde evlilik umudu bekleyen bekar kızlar için uygulanan geleneklerdir.

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsimler Nasıl Daha Kolay Silinir Ve Hangi Kalem Kullanılmalıdır?

Gelinin ayakkabısın altına isim yazarken daha kolay silinebileceğini düşündüğünüz yere adınızı yazmanız daha doğru olacaktır. Ayakkabının yere değmeyen oyuk kısmına ve topuklunun kenar kısımlarına adlarınızı yazarsanız silinmesi mümkün olmayacaktır.

Bekar kızlar genellikle isimlerini gelin ayakkabısının yere basan kısmına isimlerini yazarlar. Çünkü gelinin ayak parmaklarının olduğu kısım yerle en iyi temas eden kısımdır ve bu sayede isminizin silinmesi daha kolaydır. Gelin halay çekmeye kalktığında, yürüdüğünde, dans ettiğinde kolayca yazılan isimler silinebilir.

Gelin ayakkabısının altına isim yazmak için istediğiniz herhangi bir kalemi kullanabilirsiniz. Ancak isminizin daha kolay çıkmasını istiyorsanız kesinlikle kurşun kalem kullanmalısınız. Çünkü kurşun kalemin aksine tükenmez kalem, fosforlu ve pilot kalemle yazılan isimler nispeten biraz daha zor silinir. Bu durumu yaşayan bekar kızlar evlilik umuduyla birlikte büyük bir hüsrana kapılabilirler. O nedenle isim yazmak istiyorsanız kurşun kalem kullanın. Doğru yere yazdığınızda isminizin bir kaç saat içinde bile silindiğini görebileceksiniz.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma Fikri Nasıl Oluştu?

Gelin ayakkabısının altına isim yazmanın nasıl doğduğu ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu gelenek eski yıllardan beri süregelen bir gelenektir. Nesiller boyunca süren bu gelenek tam olarak nasıl oluştuğu belli olmasa da genç kızlar arasında eğlenceli, neşeli bir adettir. Gelin ayakkabısının altına isim yazma geleneği bekar kızlar arasında oldukça popüler bir gelenek olduğu için bu adet uzun yıllar boyunca devam edecektir.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Akışı Nasıl Olmalıdır?

Düğün Akışı Nasıl Olmalıdır?Düğünler her genç kızın ve erkeğin hayali olduğu gibi ailelerinde yakın çevreninde ilgi odağı halindedir. Bu sebepten dolayı her şey kusursuz, özenli ve herkese hitap edecek şekilde olmalıdır. Ne erkek tarafının ne de kız tarafının kalpleri kırılmadan düğün organizasyonu kusursuz bir şekilde ilerlemelidir. Evden Gelin Alma...

Yeni Sezon Davetiye Modelleri

Yeni Sezon Davetiye ModelleriDeğişen dünyayla beraber her alanda ilerlemeler oluşmaktadır. Özellikle sürekliliği olan alanlar değişen dünyaya ve modaya ayak uydurmak zorundadır. Bu alanlardan biri de elbette düğünlerdir. Düğünler asla bitmeyecek bir alan olduğundan dolayı her anlamda gelişen şeylere göre dizayn edilmelidir. Düğünlerde sık sık kullanılan...

Düğün Günü İçin Pratik Öneriler

Düğün Günü İçin Pratik ÖnerilerHayatın en önemli dönemlerinden biri olan düğün günü için mutlaka planlar detaylı şekilde ele alınmalıdır. Belki de hayatta bir kez yaşanacak bu özel gün adına, mutlaka yaşanacak olacak olan her şeyin eksiksiz ve harika geçmesi arzu edilir. Çiçekler, davetli listesi; müzik gibi daha birçok detaylar doğru şekilde hazırlandı....