fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Gelinin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Bir düğüne gittiğimiz zaman insanların ne kadar eğlendiğini görürüz. Özellikle gelin hanım ve arkadaşları bu eğlencenin ilk sıralarında yer alan kişilerdir. Beraber yaptıkları oyunlar, koreografi kızların düğüne olan merakını göstermeye yardımcı olur.

Düğün başlamadan önce genç kızlar gelinin yanına giderek ayakkabısının altına isimlerini yazdırmak istediklerini söylerler. Peki, neden gelin ayakkabısının altına neden isim yazılır?

Gelin Ayakkabısı Nedir Ve Ne Tür Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazılır?

Gelin ayakkabıları gelin kızın düğününde kullanacağı genelde beyaz ve tonlarında olan çoğunlukla topuklu bir ayakkabı türüdür. Bunun dışında bazı gelinler rahatlığa daha çok önem verdiği için topukludan ziyade gelin spor tercih eder. Burada isim yazılacak ayakkabının tabanında büyük girinti çıkıntı olmaması gerekir.

Örneğin spor ayakkabılarda taban kısmı fazla desenli olduğu zaman isim yazacak bir alan olmaz. Bunun haricinde her gelin kız ayakkabısının altına isim yazmaz çünkü aklına gelin ayakkabısının altına neden isim yazılır sorusu gelir. Bunun tam bir cevabı yoktur. Gelenekler üzerine şekillenen bir eylemdir.

Nerede başlamış veya kim başlatmış bilinmemektedir. Ayrıca isim yazmanın sebebi bekar kızların isimleri silindiği taktirde onların da yakın bir zamandan evleneceği düşünülür. Burada dikkat edilmesi gereken isminizin nereye yazıldığıdır. Topuklu ayakkabılarda isim parmak ucu kısmına yani yer ile direkt temas eden bir yere yazıldığı zaman isim çok kolay silinir.

Fakat topuk ve ayak ucu kısmında bulunan boşluklara yazılan isimler yer ile bir temas halinde olmadığı için silinme durumu mevcut değildir. Düz bir spor ayakkabıda ise ismin nereye yazıldığının bir önemi yoktur. Her yer eşit bir şekilde yer ile temas ettiği için burada fark etmez.

Ayakkabıya İsim Yazarken Ne Tür Kalem Kullanılması Gerekir?

Gelin ayakkabılarına isim yazarken ayakkabı modelinden hariç dikkat edilmesi gereken nasıl bir kalem ile yazılacak olmasıdır. Kolay silinmeyen ​​​​​​mürekkebini ayakkabının tabanı içine çekecek bir kalem kullanmak ne kadar uğraşırsınız uğraşın isimlerin silinmeyeceğini gösterir.

Burada sizlerin tercih ettiği kalemler kurşun kalem, mürekkepli kalem(ince uçlu), renkli dolma kalem olabilir. Bunlar yer ile temas ettiği taktirde diğer kalemlerden daha kolay silinir. Bu geleneğin dışında düğünlerde yapılan bazı gelenekler de vardır.

Bunlar şöyledir;

  • Düğün esnasında havaya atılan gelin çiçeğini kapan kişinin kısa bir zamanda evleneceği düşünülür. Bu atma işleminde gelin bekar kız ve erkekleri arkasına alır ve onlardan 5 m kadar ileriye giderek şarkılar eşliğinde çiçeği havaya atar. Bu esnada çiçeği kim kaparsa bir sonraki düğünün onun olacağı düşünülür.
  • Gelinin saçından ufak parçalar kesmek. Kulağa farklı gelse de bu gelenek de insanların arasında bolca duyulan ve yapılan bir gelenektir. Gelinin saçından kesilen parçalar diğer kişilere uğur getireceğine inanılır.
  • Kurdele yutmak ise yüzük takıldığı esnada kesilen kurdeleden parçalar keserek bekar olan genç kızların bu kurdeleyi yutmasını sağlamaktır. Kurdeleyi yutan kişilerin burada olan gelin gibi yakın zamanda bir evlilik yapacağı düşünülür.

Bu gibi geleneklerin eğlence amaçlı yapıldığını unutmamak gerekir. Bazı durumlarda ismi yazılıp silinmeyen kişiler bu duruma bir hayli üzülüp kendilerini yıpratır. Bunların düğünde kızların eğlenmesi için, gelin kızın ayakta daha fazla kalması ve oynaması için yapılan bir eylem olduğunu unutmamakta fayda vardır.

İsmi silinmeyen kişilerin buna canını sıkmaması lazımdır. Sonuçta isim ayakkabının yere tam temas etmediği noktaya denk gelmiş olabilir. Sizin düğünde eğlenmenizi engelleyecek bir olay olarak düşünmeyin.

 

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

SEDEF SÜNNET-6172

SEDEF SÜNNET-6172DAVETİYE ÖZELLİKLERİ ...

Sünnet İçin En Doğru Zaman Nedir ?

Sünnet İçin En Doğru Zaman Nedir ?Erkek çocuğa sahip olan aileler için yaz mevsimi, sünnet mevsimi olarak görülebilir. Ebeveynler, çocukları için alacakları karardan kesin olarak emin olmayabilirler. Yaz mevsiminde sünnet olan çocuk sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Fakat aileler sünnet için en uygun tarihin ne zaman olduğunu bilmiyorlar. Kimi aileler doğumdan...

Organizatör İle Buluşmanızdan Ne Beklemelisiniz?

Organizatör İle Buluşmanızdan Ne Beklemelisiniz? Düğün programınızda başarıya giden yol, doğru organizatör ile anlaşmaktan geçiyor. Peki, seçiminizi yapmaya çalışırken, ilk buluşmadan neler beklemelisiniz?  Organizatörler; düğünün konsepti ya da büyüklüğü ne olursan olsun, düğün planlama sürecindeki stresinizi hafifletmeye yardımcı olur. Bir düğün planlamak, birçok...