fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

İmaret Mah. 144. Sk No: 12/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Nikâh Hazırlıkları Nelerdir?

Nikâh başvurusu için bazı gerekli evraklar mevcuttur. Resmi prosedürler her ne kadar sıkıcı bir konumda olsa da ancak yapılması şart olan gereken işlemler olarak karşımıza çıkar. Dilerseniz ilk önce resmi nikah hazırlıkları nelerdir? Sorusu doğrultusunda gerekli olan belgeler nelerdir bunları inceleyelim. Sonrasında ise bu belgelerin ne olduğunu ve nereden alınabileceğini açıklayalım.

Resmi Nikâh İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Resmi nikâh hazırlıklarında gerekli olan belgeler mevcuttur. O belgeler sırasıyla şöyledir:

  • Nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri,
  • Son 6 ay içinde çekilen ve güncel halinizi yansıtmakta olan vesikalık fotoğraf(6’şar tane almanızda fayda vardır),
  • Evlilik sağlık raporunuz,
  • Evlenme ehliyet belgesi,
  • Nüfus kayıt örnekleri,
  • İkametgâh belgeleri,
  • Evlenme beyannamesi olarak belgeleri sıralamaktayız.

Evrak dosyanızı hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara geçmeden evvel ilk olarak önemli bir konuya değineceğiz. Nikâh için ihtiyacınız olan evraklar, başvurunuzu oluşturacağınız belediyelere göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin birden fazla belediyenin sistemleri, e-devlet ile uyumlu olduğundan hazırlamanız gereken belgele sayıları daha az olabilmektedir.

Bu sebeple başvuru yapmak istediğiniz belediyeyle önceden iletişime geçerek istenilen belgeleri teyit etmeniz de oldukça fayda vardır. Eğer şanslı konumdaysanız yalnızca nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğraf, sağlık raporu ve evlilik beyannamesini almanız yeterli olacaktır.

Nikâh Hazırlıkları Nelerdir?

Nikâh Hazırlıkları Nelerdir?

Nikâh Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir, Nereden Alınır?

Listede yer almakta olan evrakların birçoğu hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir gerçek ama yine de sizlere bu hususta açıklayıcı bilgiler vermek istiyoruz. Ayrıca bu belgeler nereden temin edilmeli onlara da değineceğiz.

Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

Kimlik fotokopilerinin yanı sıra kişinin doğru olduğunu teyit edebilmek amacı ile nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. (Nikah dairesi içerisinde sizden teyit edebilmek amacı ile nüfus cüzdanınızın aslı da istenmektedir ancak kimliğinizin fotokopisini teslim etmeniz de yeterli olacaktır.)

Vesikalık Fotoğraf

Vesikalık fotoğraflarınızın son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini unutmayınız. Bunun yanında kaç tane vesikalık fotoğraf ihtiyacınız bulunduğunu, başvuruyu gerçekleştireceğiniz belediyeler arasında değişiklik göstereceği için en az 6’şar tane bastırmalısınız.

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlilik sağlık raporu, çiftler için sağlık açısından evlenmelerinde hiçbir sakınca olmadığını anlayabilmek için istenmiş olan bir rapordur. Raporun geçerlilik süresi ise 6 ay olmaktadır.

  • Nikâh başvurusunun öncesinde sağlık raporu alabilmek için aile hekimliğiniz gibi toplum sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinden veyahut özel hastanelerden bizzat başvuru oluşturmanız halinde gerekli testleri yaptırıyor olmanız gerekmektedir. (Ayrıca özel hastanelerde ki yapılan testlerin ücretli olduğunu da unutmayınız.)
  • Bu işlemler genel olarak yaklaşık 1 gün sürmektedir.
  • Aile hekimleri yapılmış olan testler sonucu itibari ile eğer bir sakınca görmezse sağlık raporunuzu kısa sürede onaylamaktadır.

Nüfus Kayıt Belgesi

Nüfus kayıt örnekleri, kişilerin kimlik ve aile bilgilerini içeren bir belge olmaktadır. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğünden veya e-devlet üzerinden temin edebilmektesiniz.

İkametgâh Belgesi

Evlilik için gereken belgeler listesinde bulunan ikametgâh belgesini de aynı nüfus kayıt örneği hususunda olduğu gibi temin etmenizin iki yöntemi bulunmaktadır. Doğrudan kurumdan almak istiyorsanız, muhtarlığa veyahut ilçe nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz.

Veya e-devlet üzerinden şahsi hesabınıza giriş yaptığınızda ikametgâh belgenizi alabilmektesiniz. (Ancak belgeyi e-devlet üzerinden temin etmeniz halinde çıktısını da almanız gerektiğini unutmayınız.)

Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi, evlendirme dairelerinden birine yapacağınız müracaat esnasında doldurmanız için size verilmesi gereken bir formdur. Bu form, nikâh işlemini gerçekleştirecek olan belediyelerin talebi doğrultusunda 1 veya 2 kopya şeklinde hazırlanmaktadır. Formun en alt kısmında ise evlenme izin belgesi yer almaktadır.

Evlilik beyannamesini doldurduktan sonra evlilik akdini gerçekleştirilmesi için resmi olarak beyan etmiş olmaktasınız. Bütün bilgilerinizi doğru ve okunaklı bir şekilde doldurmaya dikkat edin.

Nikâh İşlemleri

Nikâh tarihinizi almanız için evraklarınız ile birlikte nikâhın kıyılmasını istediğiniz belediyeye bağlı olan evlendirme dairesine, çiftler içerisinden birinin ikametinin bulunduğu evlendirme dairesine veyahut ilçe müftülüklerine gitmeniz gerekmektedir. (Köyde yaşamakta olan çiftler ise başvurularını köy muhtarlığına yapabilmektedir.)

Nikâh İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Yukarıda bahsi geçmekte olan belgeleri, yaklaşık 2-3 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Sonrasında ise nikâh tarihinizi alabilmek için ilgili kurumlardan birine başvurmalısınız.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Salonu / Mekanı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Düğün Salonu / Mekanı Seçimi Nasıl Yapılır ?Türkiye’de son dönemde hem organizasyon şirketleri sayesinde hem de pek çok firma aracılığı ile düğünlerin kalitesi şüphesiz artmaya başladı, ancak genel olarak organizasyon şirketlerinin çalışma prensibinden bihaber insanların da olduğu aşikar. Örneğin, düğün salonu seçimi; kesinlikle organizasyon şirketine bırakılmaması...

Evlilik İzni Kaç Gün?

Evlilik İzni Kaç Gün?Gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışma hayatı içerisinde yer alan ve evlilik hazırlığı yapan çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de resmi olarak kaç gün evlilik izni kullanabileceğidir. Bu sorunun ülkemizde iki farklı cevabı bulunmaktadır. Bunun sebebi Memurlar ve İşçilerin çalışma hayatları düzenleyen iki...

Nasıl Yapılır: Balayı Planlama Rehberi

Nasıl Yapılır: Balayı Planlama RehberiGenellikle düğün planlamasına daha sık vurgu yapılırken, balayı planlamasının detaylarına çok fazla dikkat edilmez. Ancak balayı, en az düğün kadar önemli ve haftalarca süren düğün hazırlığı koşuşturmasının ardından, kendinizi şımartma fırsatı sunacak bir fırsat olarak düşünüldüğünde, daha dikkatli olmanız...