fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Akışı Nasıl Olmalıdır?

Düğünler her genç kızın ve erkeğin hayali olduğu gibi ailelerinde yakın çevreninde ilgi odağı halindedir. Bu sebepten dolayı her şey kusursuz, özenli ve herkese hitap edecek şekilde olmalıdır. Ne erkek tarafının ne de kız tarafının kalpleri kırılmadan düğün organizasyonu kusursuz bir şekilde ilerlemelidir.

Evden Gelin Alma Töreni

Düğün törenlerinin ilk kuralı düğün sabahı gelin evinden kız alma törenidir. Düğün akışı kuralının olmazsa olmazı kız almadır. Damat ve damat tarafı günün ilk saatlerinde davul zurna eşliğinde konvoy yaparak gelinin evine gidilir. Evin önünde çalınan davul zurna eşliğinde oyunlar oynanır halaylar çekilir.

Gelin evden çıkmadan önce annesini ve babasını ellerini öper hayır duasını alır. Eğer gelinin erkek kardeşi varsa gelinin beline kırmızı kuşağını bağlar ve dualar eşliğinde damat gelini evinden alır. Evinden alınan gelin konvoy eşliğinde kuaföre götürülür.

Gelin ve Damadın Kuaför Hazırlığı

Düğün sabahı evinden alınan gelin konvoy eşliğinde düğün için hazırlanacağı kuaföre getirilir. Damatta kendi hazırlıkları için kendi kuaförüne gider. Gelin kuaförde arkadaşları ile ve akrabaları ile beraber düğün için hazırlanır. Gelinin öncelikle saçı ve makyajı yapıldıktan sonra gelinliği özenle giydirilir. Damatta düğün için hazırlıklarını tamamlar.

Kuaföre gelin almak için gelen damat ile gelin arasında fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Gelini bekleyen damat elinde gelin çiçeği ile gelinin gelmesini beklerken gelin damat beye gözükmeden damadın yanına gelir elindeki çiçeği damat geline verir. Birbirlerini gelinlikle ve damatlıkla ilk defa gören gelin ve damadın mutluluğu paha biçilemez. Kuaförden alınan gelin ve damat dış çekim için belirledikleri mekana geçerler.

Dış Çekim Hazırlıkları

Kuaförden alınan gelin ve damat dış çekim için belirlenen mekana gelirler. Eskiden fotoğraf stüdyosunda kapalı mekanda gerçekleştirilen fotoğraf çekimleri günümüzde dış mekanlarda dış çekim olarak yapılır.

Bu çekimler genelde şu tür mekanlarda yapılır;

  • Deniz kenarı
  • Göl kenarı
  • Doğa manzaraları
  • Parklar
  • Tren garları
  • Tarihi mekanlar gibi mekanlarda dış çekim yapılır.

Bazen bu dış çekimler düğünden bir kaç gün öncede yapılabilir. Eğer deniz kenarında veya göl kenarında yapılacaksa çekimler genelde bir kaç gün öncesinde yapılabilir. Çünkü bazen gelin ve damat denizin ve gölün içine girip çekim yapabilirler.

Düğün Akışı Nasıl Olmalıdır?

Düğün Akışı Nasıl Olmalıdır?

Düğün Yapılacak Mekanına Giriş

Dış çekimden sonra gelin ve damat düğün yapılacak mekana slow bir müzik eşliğinde mekana girerler. Düğün mekanı bazı çiftlerimize göre kır düğünü bazı çiftlerimize göre kapalı bir düğün salonu olarak tercih ederler.

Gelin ve damat dans ettikten sonra genelde oyun havaları eşliğinde oyunlar ve halaylar oynanır. Daha sonra pasta kesim törenine geçilir. Pasta töreni düğünler için klişeleşmiş durumlardan biridir. Pasta kesilir gelin ve damat birbirine pastayı yedirirler. Kesilen pasta, içecekler ve çerezler davetlilere ikram edilir.

Pasta ve çerez ikram edildikten sonra takı törenine geçilir. Takı töreni düğünün olmazsa olmazıdır. Takı törenlerinde önce damadın geline olan hediyesi takılır. İlk önce erkek tarafı daha sonra kız tarafı ve arkadaşları olmak üzere takılar takılır. Takı merasiminden sonra düğün akışı ailelerle fotoğraf çekimi ve müzik eşliğinde halaylarla sonlanır.

Konvoy ve Gelin İndirme

Düğün bitiminin akabinde büyük bir konvoy başlar. Düğüne katılan davetlilerinde arabaları ile birlikte gelin ve damadı evlerine götürmek için konvoy oluşturulur. Art arda sıralanan arabaların oluşturduğu konvoyda korna sesleri ve davul zurna eşliğinde gelin ve damat genelde damadın baba evine getirilir.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğün Öncesi Kaçınmanız Gereken Hatalar

Düğün Öncesi Kaçınmanız Gereken Hatalar Düğün gününe şunun şurasında birkaç ay kalmış, hazırlıkları hala tamamlamamış olabilirsiniz ancak umuyoruz bir planlama yapmışsınızdır. Düğün öncesi planlamalarınız, kusursuz bir biçimde işlerse düğün gününde oldukça rahat edebilir ve kendinizi eğlenceye kaptırabilirsiniz; ancak aksilikler başlarsa, önünü almak...

Davetiye Seçimi Nasıl Yapılır ?

Davetiye Seçimi Nasıl Yapılır ?Sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştireceğiniz düğün günü yaklaşırken, bir sürü telaşları da kendisiyle birlikte getirir. Düğün davetiyesinden tutun düğün salonundan davetli listesine kadar bir sürü tatlı telaş insanı sarıyor. Bu telaşlar arasında yapılması gereken birçok şey unutulur. Fakat unutulmaması gereken...

Düğünlere de sigorta dönemi başladı!

Düğünlere de sigorta dönemi başladı!Evlenecek çiftler hazırlıklara çoktan başladı ancak bunların arasına sigortayı da almalarında fayda var. Çünkü herhangi bir afet, acı olay, kaza gibi sebeple iptal edilen, ertelenen düğünlerde pastadan takıya ve hatta misafirlere kadar her şey sigorta altına alınıyor… Yaz aylarında yoğunlaşan düğünler için hazırlıklar...