fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?

Türk gelenek ve adetlerine göre düğün alışverişi gelin, damat ve bunların yakınları ile birlikte genel ihtiyaçların karşılanması için yapılan tatlı telaşlardır. Nişan alışverişinin bir üst seviyesi olan düğün alışverişleri gelinlikten, damatlığa oturacakların evin mobilya ve beyaz eşyalarına kadar birçok işlemi kapsar.

Düğün Alışverişinde Neler Alınır?

Aslında düğün alışverişi nişan alışverişine nazaran çok daha detaylıdır. Son dönemlerde sadece gelin ve damasın birlikte yaptıkları bu hazırlıklar farklı kategorilere ayrılır.

  • Öncelikli olarak ilk yapılması gereken evlendikten sonra birlikte yaşayacakların evin temel ihtiyaçlarından olan mobilya ve beyaz eşya seçimidir
  • Daha sonrasında ise evin içerisinde kullanılacak olan mutfak pişirme ürünleri, sunum için tabak, çatal, kaşık gibi ürünler gelir
  • Önceden hazırlanmamışsa tekstil ürünleri seçimi de önemlidir. Yatak örtüsünden başlayan bu alışveriş halı, tül perde gibi tüm aksesuarlara kadar devam eder
  • Gelin için yapılacak alışverişlerde ise ilk sırayı gelinlik seçimi alır. Sadece damat ve gelinin birlikte karar vermeleri gereken bu alışveriş aşamasında gelinlik ayakkabı ve iç çamaşırları gibi birçok detayı da kapsar.
  • Damatlık seçiminde özellikle gelinliğe uyum sağlayacak tarzda bir takım elbise, ayakkabı ve çoraptan oluşur
  • Düğün öncesi yapılan alışverişlerinin en son aşaması takı alımı ile sonlanır

Tüm bu alışveriş esnasında önemli olan konu, birlikte bütçeye ve zevke en uygun seçenekler ile hareket edilmesi gerektiğidir.

Düğün Alışverişi Yapılırken Gelinlik ve Damatlık Seçimi

Gelinlik ve damatlık seçimi alışverişin kilit noktası olduğundan alışveriş yaparken bazı püf noktalarının dikkate alınması önemlidir.

  • Evlenecek çiftler gelinlik ve damatlıklarını çok uzun bir süre üzerlerinde taşıyacakları için terletmeyen ve mümkün olduğunca hafif bir kumaş türünden seçilmesi önemlidir
  • Tüm gün bütün gözler üzerlerinde olacağı için vücut tiplerine en uygun bir kesim ile tasarlanmış olması gerekir
  • Özellikle evliliklerinde düğün yapmayı tercih eden nişanlı çiftlerin sürekli hareket hailinde olacakları düşünüldüğünde rahat hareket olanağı sağlayan bir model seçiminde bulunmaları önerilir.
  • Gelinlik seçiminde düğünün yapılacağı mekanda önemlidir. Örneğin kır düğünü gibi açık mekanda yapılacak düğünlerde geceleri soğuk olacağı için üzerinde bolero tarzı bir giysi, kapalı mekanda yapılacaksa sırt ya da göğüs dekoltesi açık olan tasarımlar tercih edilebilir.

Hangi tarz gelinlik ya da damatlık seçerseniz seçin önemli olan kendinizi rahat ve mutlu hissetmenizdir.

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?

Düğün Alışverişlerinde Mobilya Seçimi

Evlilik hazırlıklarının olmazsa olmazlarından mobilya seçiminde de bazı detaylar önemlidir. Düğün öncesi alışverişlerde mobilya alımı öncesinde oturulacak evin belirlenmesi daha uygun olur. İlk yapılması gereken gençlerin birlikte mobilyadan beklentileri değerlendirilmelidir. Son dönemlerde yeni evlenen çiftlerin mobilya seçiminde ilk beklentileri konfor özelliğidir. Mobilya alırken sadece tasarımına ve rengine odaklanmak doğru bir tercih olmayabilir.

Kullanacakları alana uygunluğu da seçimde önemli bir kriterdir. Mobilya renk seçiminde zevkinize uygun bir renk belirlerken aynı zamanda daha önceden alınmış tekstil ürünleri ile de uyum içinde olmasına özen göstermeniz önemlidir.

Düğün Alışverişlerinde Beyaz Eşya Seçimi

Düğün alışverişi yaparken en önemli malzemelerden biri beyaz eşya seçimidir. Kalitenin en çok arandığı alışveriş detayı beyaz eşyalardır. Mobilyalara göre çok daha uzun süreli kullanımlı olması gereken beyaz eşyaların dayanıklılığı, fonksiyonel özellikleri, kullanım kolaylıkları çok önemlidir. Beyaz eşyalarda diğer önemli nokta ise enerji tasarruf özelliğidir.

Düğün Alışverişlerinde Mobilya ve Beyaz Eşya Renk Seçimi

Her ne kadar eskilere nazaran mobilyalar daha sık aralıklarla değiştiriliyor olsa da dayanıklılığı önemlidir. Mobilya renk seçiminde evin ne kadar güneş ışığı aldığına da dikkat etmek gerekir.

Işık az alan bir evde koyu ve pastel renk eşya seçimi yerine evi daha ferah ve aydınlık gösterecek renk seçimleri daha uygundur. Bu nedenle mobilya rengi belirlerken kullanacağınız evin diğer dekorasyonlar ve aksesuar gibi ince detayları ile birlikte değerlendirmeniz önemlidir.

Beyaz eşya seçerken çok fazla renk alternatifi olmasa da kırmızı, gri, inox, beyaz gibi birçok renk seçenekleri de mevcuttur. Bu noktada önemli olan mutfağınızda diğer küçük ev aletleri ile uyum içerisinde olmasıdır.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

SEDEF SÜNNET-6237

SEDEF SÜNNET-6237DAVETİYE ÖZELLİKLERİ ...

Gelinin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelinin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?Bir düğüne gittiğimiz zaman insanların ne kadar eğlendiğini görürüz. Özellikle gelin hanım ve arkadaşları bu eğlencenin ilk sıralarında yer alan kişilerdir. Beraber yaptıkları oyunlar, koreografi kızların düğüne olan merakını göstermeye yardımcı olur. Düğün başlamadan önce genç kızlar gelinin yanına giderek ayakkabısının...

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?

Düğün Oturma Planı Nasıl Belirlenir?Düğün günü, evlenecek olan çiftlerin en mutlu olduğu günlerden biridir. Bu süreçte çiftlere bazı sorumluluklar ve görevler düşer. Düğün yapılacak mekan, davetli listesi ve düğün oturma planı yapılması bu görevlerden sadece bazılarıdır. Düğünde kimin nerede oturması gerektiğini önceden ayarlamak gerekir. Bunun için...