fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Gelin Mevlidi Davetiyesi Nasıl Olur?

Türkiye’de gelenek ve görenekler oldukça fazla vardır. Bu gelenek görenekler yer yer ayrı olmakla beraber herkesin ortak olan gelenekler de bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde örnek gösterilebilir.

 • Sünnet töreni
 • Gelin mevlidi
 • Kına gecesi

Bunlar herkesin ortak yaptığı yıllardan beri sürüp gelen gelenek ve göreneklerdir. Düğün sonrasında yapılan gelin mevlidi zorunlu değildir ancak çoğu kişi tarafından yapılan bilinen bir adettir.

Gelin Mevlidi Nedir?

Gelin mevlidi düğünden sonra yapılır. Gelinin evinde normal mevlidinde olduğu gibi önce kuran okunur ardından yemek ve tatlı dağıtılır. Mevlidin amacı ise evliliğin hayırlı olması, iyi geçmesi, mutlu huzurlu olması, ağızlarının tadının kaçmaması için yapılır. Yöreden yöreye değişse bile mevlit bu şekilde yapılır.

Gelin Mevlidi Ne Zaman Yapılır?

Gelin mevlidi nikah ve düğün bittikten sonra evliliğin üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçmeden yapılması gerekir.

Gelin Mevlidinde Ne Giyilir

Yeni gelini ziyaret sırasında şık giymek gerekir. Öte yandan ev sahibi olan yeni gelin de şık giymelidir. Özel bir gün olduğu belli olmalıdır. Yeni gelinin evini ziyarette bulunmak çok yaygındır. Bu sebeple gidildiği zaman hayırlı olsun diyerek iyi dileklerde bulunulmalı ve hediye alınmalıdır. Bu ziyaret sırasında yeni gelin çok abartı olmayacak şekilde sade elbiseler, sade takılar, babet tarzı ev ortamına uygun ayakkabılar giyebilir.

Gelin Mevlidinde Ne İkram Edilir?

Gelin mevlidinde ikram edilecek yiyecekler yöreden yöreye değişim gösterir. Genelde mevlitlerde ikram edilen tavuk pilavın yanı sıra yeni gelin olunduğundan dolayı daha farklı bir gün menüsü tercih edilebilir.

Bunlar;

 • Kek
 • Börek
 • Kurabiye
 • Pasta
 • Mercimek Köftesi
 • Salata (patates salatası, mercimek salatası, makaran salatası vb.)
 • Demlik çay

Bu yiyecekler de yeni gelinin mevlidi için uygun bulunabilir.

Gelin Mevlidi Hediyelikleri Nasıldır?

Gelin mevlidi yapacak gelinler öncelikle en çok araştırdıkları konular gelin mevlidi davetiyesi nasıl olur ve gelin mevlidi hediyelikleri nelerdir konularıdır. Gelen misafirler için ya davetiye hazırlanıp gönderilir ya da telefon üzerinden mesaj atarak, evlerine gidip davet ederek çağırılabilir. Misafirler için hediyelik hazırlamak zorunlu değildir ancak herkeste anı kalması isteniyorsa o güne dair tespih, Yasin, seccade, gül suyu, havlu gibi küçük ama şık hediyelikler hazırlanabilmektedir.

Gelin Mevlidinde Okunan Dualar Nelerdir?

Gelin mevlidinde okunan dualar Yasın, Nebe, İhlas dualarıdır. Daha sonrasında salavat çekilir ve toplu halde maneviyat güzelleştirilir. Gelin evinin bereketli ve huzurlu olması, sevgi ve saygılı olmak, kötü gözlerden uzak olmak için yapılır. Daha sonra ilahiler okunur. Mevlit okutmak zorunlu değildir ancak insan üzerinde ki etkisinin çok güzel olduğundan dolayı okutmakta fayda vardır.

Okutulan evde Allah’ı anan, Allah’a sevgi ve saygısını dile getiren, içinde Allah korkusu olan insanlarla bir arada Kuran okumak, dini sohbetler etmek, Allah’ı anmak, mevlit yemeklerini yemek gibi güzel şeylere vesile olur. Mevlit okutmak eve meleklerin uğramasına da sebep olur.

Gelin Mevlidinde Hangi İlahiler Okunur?

Gelin mevlidinde şu ilahiler okunabilir;

 • 3Maher Zain – Maşaallah. Awakening Music.
 • 5Sami Yusuf – Ya Rasul Allah.
 • 6Hüseyin SANDIKLI – Bu Düğüne Maşallah.
 • 8Maher Zain – Mawlaya.
 • 10Maher Zain – Neredesin.
 • 12Mawlaya Salli – Omar Esa.
 • 13Rahim Shah – Allah Maula.
 • 14Sedat Uçan – Islandı Seccadem.

Bu ilahiler gelin mevlidinde okunacak güzel ilahilerden bazılarıdır.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Sünnet Kınası Nedir? Nasıl Yakılmalıdır?

Sünnet Kınası Nedir? Nasıl Yakılmalıdır?Gösterişi seven aileler erkek çocukları sünnet olduğunda büyüdüğünden gösterişli bir sünnet düğünü yapmak isterler. Erkek çocuğu bazı gelenekler de aileyi temsil ettiğinden sünnette onun artık aileyi temsil eden ve büyüdüğünü gösteren bir gelenektir. Sünnet düğününe ailenin tüm eş ve dostu katılır. Bu özel güne...

Kına Gecesi Nasıl Organize Edilmelidir?

Kına Gecesi Nasıl Organize Edilmelidir?Evlilik süreci en mutlu süreçlerden biri olduğu için farklı etkinliklerle daha eğlenceli bir hal alır. Evliliğe doğru giderken yapılan bu etkinliklerden biri de kına gecesidir. Uzun zamandır yapılan kına geceleri kendi içerisinde de farklı adetlere ve etkinliklere sahip oluyorlar. Davetlilerin ve evlenecek olan çiftin doyasıya eğlendiği...

Nişan Davetiye Modelleri

Nişan Davetiye ModelleriNişan Davetiyelerinde En Çok Tercih Edilen Modeller Nelerdir? Yeni evlenecek olan çiftlerin hazırlık aşamaları oldukça heyecanlı geçmektedir. Heyecanlı olduğu kadar tüm akışın sorunsuz geçmesi adına yaşanan streste farklı bir boyutudur. Eskiye nazaran artık çiftler hazırlık aşamalarını yalnız başlarına geçirmeyi tercih...