fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Düğün Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Evlilik tüm genç kızların hayallerini süslediğini biliyoruz. Evlilik teklifi, söz, nişan yavaş yavaş artan heyecanda eklenince tam oluyor. Tüm genç kızların hayali olan evlilik için bir çok hazırlık yapılması gerekiyor.

Düğün Bohçası Hangi Taraf Hazırlar?

Öncelikle bilmemiz gereken şey düğün bohçası çiftler tarafından hazırlanır. Gelin tarafının hazırladığı bohçaya damat bohçası denir. Damat tarafından hazırlanan bohçaya gelin bohçası denir. Gelenek ve görenekleri uygun hazırlanan bohçalar evlerine götürülür. Evliliğin ve gençlerin yapması gereken önemli noktalardan biridir.

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Bir zor ve meşakkatli süreçlerden biridir. Yıllar önce başlayan bu gelenek gençlerin mutluluğunun artması ve ailenin kaynaşması için yapılmış bir eylemdir. Çeşitli hediyelerden oluşan düğün bohçası aile ve gençlerin bir araya gelip eğlenmesi amacını taşır.

İsterseniz bir bohçanın içinde olması gerekenleri aşağıda sıralayalım;

 • Gelin terliği
 • Gelin bornoz takımı
 • Gelin iç çamaşırı
 • Gelin gecelik takımı
 • Gelin makyaj ürünleri
 • Gelin pijama takımı
 • Gelin ayna ve tarak seti
 • Seccade takımı
 • Çorap takımı
 • Cilt bakım setleri
 • Başörtü takımı

Yörelere göre değişebilen bohçalar vardır. Her yörenin kendine has ve özgü gelenek görenekleri bulunur ancak bahsettiğimiz ürünler bir gelin bohçasının olmazsa olmazlarıdır.

Düğün Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Düğün Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat bohçası hazırlamak evlenecek yaşa gelmiş tüm genç kızların isteklerinden bir tanesidir. Bu olay eş olacak adayların kaynaşması gibi görülebilir. Damat için hazırlanan bu ürünler gelin kızlar hazırlar ve olabildiğince süslemeye çalışılır çünkü düğün denilince akla ilk gelen süslemektir. Her şey tek tek süslenir ayrı kutulara ve bohçalara konulur.

İsterseniz bir damat bohçası için gerekli ürünleri sıralayalım;

 • Damat için pijama takımı
 • Damat özel iç çamaşır takımı
 • Damat cüzdan takımı
 • Damat kol düğmeleri
 • Damat cilt bakım seti
 • Damat havluları
 • Damat seccade takımı
 • Damat terliği
 • Gömlek
 • Pantolon
 • Tişört

Damat için yapılan hazırlıklar geleneğimizin bir parçasıdır. İstediğiniz ürünlere göre yapabileceğiniz damat bohçası için gerekli ürünler yukarıdaki gibidir.

Düğün Bohçasının Hikayesi

Düğün bohçası ailelerin kaynaşması için yapılan geleneklerimizden biridir. Ufak ama önemli detaylar arasında yer alır. Gelin bohçasının hikayesine bakacak olursak eskilere dayanan bir geçmişi bulunur. Evlenecek olan çiftlerin yükünü azaltmak içinde yapılan bu gelenek yıllar içinde daha fazla değer kazanmıştır.

Geleneklerimize göre damat tarafının geline verdiği hediyeler vardır. Aile bireyleri için de hediyeler bulunan damat bohçası bazı yörelerimiz de yakın akrabalara da hediye verilmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bu gelenek birinci düzey yakın akrabalar için hediye paketleri oluşturulur.

Damat bohçası gelin ve ailesi tarafından hazırlanır her iki tarafın belirlediği gün ve mekan sonrası götürülür. Gençlerin birbirini tanıması ve düğün için hazırlıkların tartışılması, konuşulması için bir ön hazırlık olarak görülebilir. Gelin bohçası da el işi işlemeler, başörtü süslemeleri onlarca süslemeler bulunabilir. Bunların içinde havlu süslemeleri. Ve lif süslemeleri bulunmaktadır.

Bu sürede kız erkek tarafıyla erkek ise kız tarafıyla alışverişe çıkarılır, beğenilen ürünler ve tercih edilen süslemeler satın alınır, satın alındıktan sonra evlere götürülür orada süslenir bohçalar konur. Bu değerli geleneğimiz Türkiye’nin tüm yörelerinde farklı olarak yapılır. Halk tarafından çok sevilen bir gelenek olarak yerini almıştır. Gelin ve damadın mutlu olması ve birbiriyle konuşması için gelişen bu gelenek yıllardır egemenliğini sürdürüyor.

 

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

Düğünü Herkese Duyurma Yolu: Davetiyeler

Düğünü Herkese Duyurma Yolu: DavetiyelerBir evlilik yoluna girildiği zaman birçok noktada ele alınıp karar verilmesi gerekir. bu gereklilikten dolayı bazen çiftlerin sorun yaşaması veya kararsız kalması söz konusu hale gelir. Bu sorunları yaşamamak için bireysel olarak ihtiyaç olan durumları bir yazı ile kağıda geçirildikten sonra aşama aşama ilerleme olması bu sorunları...

Kına Gecesi Organizasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kına Gecesi Organizasyonunda Dikkat Edilmesi GerekenlerKına geceleri gelinler için büyük önem taşıyan günlerden bir tanesidir. Düğünden 1 ya da 2 gün önce yapılan ve kadınlar arasında düzenlenen kına eğlenceleri gelinlerin özel günlerindendir. Hayatta bir kere yaşanan bu özel gün en iyi şekilde organize edilmeli ve düzenlenmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken belli başlı...

Nasıl Yapılır: Balayı Planlama Rehberi

Nasıl Yapılır: Balayı Planlama RehberiGenellikle düğün planlamasına daha sık vurgu yapılırken, balayı planlamasının detaylarına çok fazla dikkat edilmez. Ancak balayı, en az düğün kadar önemli ve haftalarca süren düğün hazırlığı koşuşturmasının ardından, kendinizi şımartma fırsatı sunacak bir fırsat olarak düşünüldüğünde, daha dikkatli olmanız...