fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

Mansurdede Mah. 99. Sk. No:4/A Merkez/Karaman 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 24:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına gecesi, düğünden bir gün önce yapılan ve genellikle kızların daha yoğun olduğu bir eğlence programıdır. Kına gecesi öncesinde yapılması gereken çok fazla hazırlık vardır. Bu gecede geline kına yakılır ve kına eşliğinde dualar okunur. Kına yakma esnasında gelinin kaynanası gelinin avucuna bir adet altın koyar.

Bu altının ne anlama geldiği ve kına yakılırken gelinin eline neden altın konur? Sorusu çok merak edilir. Bu aslında geçmişten günümüze kadar gelen bir gelenektir. Kınayı yakan kişi kınayı yakmadan önce gelin avcunu açmıyor diye bağırır. Bu esnada kaynana gelinin avcunu açması için avcunun içine altın koyar.

Gelin avcunu açar ve altının üzerine kına yakılır. Daha sonra kına tepsisinin içerisine madeni para veya altın konulur. Bu kınalar davetli misafirlere sırasıyla dağıtılır. Altının veya bozuk paranın olduğu kınayı bulan kişi şanslıdır. Bu kişinin bekarsa hayırlı bir kısmet bulacağına evliyse de daha bereketli bir hayatının olacağına inanılır.

Damadın Avcuna Da Altın Konulur Mu?

Her yörenin kendine has gelenek ve görenekleri vardır. Kına gecesi, düğün gibi eğlenceler yöreden yöreye farklılık gösterir. Fakat genel olarak kına gecesinde damadın avcuna altın konulmaz. Altın sadece gelinin avcunu açması için gelinin eline konulur. Kına gecesinde damat da bir süreliğine kınaya gelir. Bu süre zarfında damadın parmağına da kına yakılır. Kınada erkekler fazla bulunmaz. Onlar bu esnada bekarlığa veda partisi yapar ve kendi aralarında eğlenir.

Geline Kınayı Kim Yakar?

Kına gecesinde kınayı kimin yakacağı da merak edilen sorular arasında yer alır. Öncelikle geline ve damada kına yakmak, güzel ve mutlu bir evliliklerinin olması için yapılan bir işlemdir. Şans getireceğine inanılır. Bu yüzden kına yakma görevi de mutlu evliliği olan bir kişiye bırakılır.

Mutlu ve huzurlu bir evliliği, çocukları olan kişi geline kına yakar ve güzel dualarda bulunur. Bu kişi genellikle mutlu ve acı görmemiş bir kadındır. Ayrıca annesi ve babası da hayattadır. Kınayı yakan kişi böylece geline de şansını ve mutluluğunu geçirmiş olur.

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına Gecesinde Neden Kırmızı Renk Tercih Edilir?

Geleneksel kına gecelerinde gelin adayı kırmızı bir bindallı giyer. Modern kına gecelerinde ise farklı renklerde bindallı çeşitleri tercih edilir. Kırmızı bindallı farklı sembolleri ve anlamları ifade eder. Kırmızı aşkın ve sevginin rengi olarak değerlendirilir. Bu yüzden mutluluk ve aşk getirmesi için kırmızı tercih edilir.

Yeni nesil kına gecelerinde kırmızı elbiseler de çok sık tercih ediliyor. Giyilen elbiseye uygun ayakkabı ve aksesuar seçimi de oldukça önemlidir. Kına öncesi hazırlık yapmak ve alınması gerekenleri listelemek çiftlerin işini kolaylaştırır.

Kına Alışverişinde Alınması Gerekenler Nelerdir?

Kına öncesi detaylı bir hazırlık yapılması gerekir. Eksiksiz bir hazırlık için alınması gereken eşyaları bilmek ve liste haline getirmek gerekir.

Alınması gerekenler şunlardır:

 • Kına elbisesi
 • Kaftan
 • Bindallı
 • Elbiseye uygun kına ayakkabısı
 • Kına tepsisi
 • Davetli sayısına yetecek miktarda kına
 • Çerez ve küçük hediyelik eşyalar
 • Kına aksesuarı
 • Kına kesesi
 • Kına süsleri
 • Kınanın üzeri için mum
 • Kına müzikleri ile dolu kasetler
 • Gelinin avcuna koymak için bir adet altın
 • Kına sepeti
 • Çerez sepeti

Bunlar gibi çok sayıda kına aksesuarını alışveriş listesine eklemek gerekir. Kınada bazı yörelere özel geleneksel adetler uygulanır. Yörelere göre alışveriş listesi farklılık gösterebilir. Örneğin bazı yörelerde testi kırma adeti vardır. Bu durumda alışveriş listesinde mutlaka testi ve testinin içine konulması gereken malzemeler bulunmalı.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

En Popüler Düğün Davetiyesi Modelleri Hangileridir?

En Popüler Düğün Davetiyesi Modelleri Hangileridir?Davetiye seçiminde en büyük etken genellikle gelinler olmaktadır. Düğün ile ilgili diğer hazırlıklar ile ilgilenen gelinler davetiye seçiminde de belirleyici rol oynamaktadır. Bu noktada gelinlerin birçoğu seçim esnasında en çok satan popüler ürünleri dikkate almakta ve o doğrultuda seçim yapmaktadır. Bunun sebebi düğün davetiye...

Organizatör İle Buluşmanızdan Ne Beklemelisiniz?

Organizatör İle Buluşmanızdan Ne Beklemelisiniz? Düğün programınızda başarıya giden yol, doğru organizatör ile anlaşmaktan geçiyor. Peki, seçiminizi yapmaya çalışırken, ilk buluşmadan neler beklemelisiniz?  Organizatörler; düğünün konsepti ya da büyüklüğü ne olursan olsun, düğün planlama sürecindeki stresinizi hafifletmeye yardımcı olur. Bir düğün planlamak, birçok...

Otelde Düğün Nasıl Yapılır?

Otelde Düğün Nasıl Yapılır?Yeni evlenecek çiftleri tatlı bir telaş sarmaya başladı. Özellikle mekan konusunda yaşanan kararsızlıklar çiftleri büyük oranda etkiliyor. Son dönemlerde mekan olarak oteller çok sık tercih edilmeye başlandı. Sunduğu avantajlardan dolayı birçok çift otel düğünü yapmayı düşünüyor. Otelde gösterişli ve eğlenceli düğünler...