fbpx
Whatsapp Bilgi Hattı

342. Sk. No: 13/A Merkez/KARAMAN 0 530 442 27 72 Mesai: 08:00 - 20:00

MERT DAVETİYE

En kaliteli düğün davetiyesi modelleri.

Mutlu evliliğinize giden ilk adımda sevdikleriniz için hazırlatacağınız nişan davetiyesi kataloglarımızı inceleyin.

Oğlunuz için aradığınız birbirinden farklı sünnet davetiyesi çeşitleri

En yeni tasarımlar, en kaliteli baskı ile davetiye sitemizde.

FACEBOOK'TA BİZ

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına gecesi, düğünden bir gün önce yapılan ve genellikle kızların daha yoğun olduğu bir eğlence programıdır. Kına gecesi öncesinde yapılması gereken çok fazla hazırlık vardır. Bu gecede geline kına yakılır ve kına eşliğinde dualar okunur. Kına yakma esnasında gelinin kaynanası gelinin avucuna bir adet altın koyar.

Bu altının ne anlama geldiği ve kına yakılırken gelinin eline neden altın konur? Sorusu çok merak edilir. Bu aslında geçmişten günümüze kadar gelen bir gelenektir. Kınayı yakan kişi kınayı yakmadan önce gelin avcunu açmıyor diye bağırır. Bu esnada kaynana gelinin avcunu açması için avcunun içine altın koyar.

Gelin avcunu açar ve altının üzerine kına yakılır. Daha sonra kına tepsisinin içerisine madeni para veya altın konulur. Bu kınalar davetli misafirlere sırasıyla dağıtılır. Altının veya bozuk paranın olduğu kınayı bulan kişi şanslıdır. Bu kişinin bekarsa hayırlı bir kısmet bulacağına evliyse de daha bereketli bir hayatının olacağına inanılır.

Damadın Avcuna Da Altın Konulur Mu?

Her yörenin kendine has gelenek ve görenekleri vardır. Kına gecesi, düğün gibi eğlenceler yöreden yöreye farklılık gösterir. Fakat genel olarak kına gecesinde damadın avcuna altın konulmaz. Altın sadece gelinin avcunu açması için gelinin eline konulur. Kına gecesinde damat da bir süreliğine kınaya gelir. Bu süre zarfında damadın parmağına da kına yakılır. Kınada erkekler fazla bulunmaz. Onlar bu esnada bekarlığa veda partisi yapar ve kendi aralarında eğlenir.

Geline Kınayı Kim Yakar?

Kına gecesinde kınayı kimin yakacağı da merak edilen sorular arasında yer alır. Öncelikle geline ve damada kına yakmak, güzel ve mutlu bir evliliklerinin olması için yapılan bir işlemdir. Şans getireceğine inanılır. Bu yüzden kına yakma görevi de mutlu evliliği olan bir kişiye bırakılır.

Mutlu ve huzurlu bir evliliği, çocukları olan kişi geline kına yakar ve güzel dualarda bulunur. Bu kişi genellikle mutlu ve acı görmemiş bir kadındır. Ayrıca annesi ve babası da hayattadır. Kınayı yakan kişi böylece geline de şansını ve mutluluğunu geçirmiş olur.

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına Yakılırken Gelinin Eline Neden Altın Konur?

Kına Gecesinde Neden Kırmızı Renk Tercih Edilir?

Geleneksel kına gecelerinde gelin adayı kırmızı bir bindallı giyer. Modern kına gecelerinde ise farklı renklerde bindallı çeşitleri tercih edilir. Kırmızı bindallı farklı sembolleri ve anlamları ifade eder. Kırmızı aşkın ve sevginin rengi olarak değerlendirilir. Bu yüzden mutluluk ve aşk getirmesi için kırmızı tercih edilir.

Yeni nesil kına gecelerinde kırmızı elbiseler de çok sık tercih ediliyor. Giyilen elbiseye uygun ayakkabı ve aksesuar seçimi de oldukça önemlidir. Kına öncesi hazırlık yapmak ve alınması gerekenleri listelemek çiftlerin işini kolaylaştırır.

Kına Alışverişinde Alınması Gerekenler Nelerdir?

Kına öncesi detaylı bir hazırlık yapılması gerekir. Eksiksiz bir hazırlık için alınması gereken eşyaları bilmek ve liste haline getirmek gerekir.

Alınması gerekenler şunlardır:

 • Kına elbisesi
 • Kaftan
 • Bindallı
 • Elbiseye uygun kına ayakkabısı
 • Kına tepsisi
 • Davetli sayısına yetecek miktarda kına
 • Çerez ve küçük hediyelik eşyalar
 • Kına aksesuarı
 • Kına kesesi
 • Kına süsleri
 • Kınanın üzeri için mum
 • Kına müzikleri ile dolu kasetler
 • Gelinin avcuna koymak için bir adet altın
 • Kına sepeti
 • Çerez sepeti

Bunlar gibi çok sayıda kına aksesuarını alışveriş listesine eklemek gerekir. Kınada bazı yörelere özel geleneksel adetler uygulanır. Yörelere göre alışveriş listesi farklılık gösterebilir. Örneğin bazı yörelerde testi kırma adeti vardır. Bu durumda alışveriş listesinde mutlaka testi ve testinin içine konulması gereken malzemeler bulunmalı.

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

En Trend Gelin Sabahlıkları

En Trend Gelin SabahlıklarıGelin sabahlıkları denildiğinde akla binlerce model gelmektedir. Bu modeller içerisinde her zevke uygun farklı modeller yer almaktadır. Düğünlerin olmazsa olmazları arasında yer alan gelin sabahlıkları, gelinlerin hem rahat hem de şık olmalarını sağlar. Her geçen gün birbirinden şık ve modern gelin sabahlıkları tasarlanmaktadır....

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?

Düğün Alışverişi Nasıl Yapılır?Türk gelenek ve adetlerine göre düğün alışverişi gelin, damat ve bunların yakınları ile birlikte genel ihtiyaçların karşılanması için yapılan tatlı telaşlardır. Nişan alışverişinin bir üst seviyesi olan düğün alışverişleri gelinlikten, damatlığa oturacakların evin mobilya ve beyaz eşyalarına kadar birçok işlemi...

Sünnet İçin En Doğru Zaman Nedir ?

Sünnet İçin En Doğru Zaman Nedir ?Erkek çocuğa sahip olan aileler için yaz mevsimi, sünnet mevsimi olarak görülebilir. Ebeveynler, çocukları için alacakları karardan kesin olarak emin olmayabilirler. Yaz mevsiminde sünnet olan çocuk sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Fakat aileler sünnet için en uygun tarihin ne zaman olduğunu bilmiyorlar. Kimi aileler doğumdan...


Parse error: syntax error, unexpected '?' in /home/mertdavetiye/public_html/wp-content/plugins/official-facebook-pixel/core/FacebookServerSideEvent.php on line 94